Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Na jihu Pákistánu rozlícený dav zabil muže, který údajně znesvětil korán. Lidé oběť vyvlekli z policejní stanice, zbili ho a zapálili. V zemi dodržují tvrdý zákon proti rouhačům, soudy mohou obviněné poslat do vězení na doživotí nebi i odsoudit k trestu smrti.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
V Pákistánu dav upálil muže za údajné znesvěcení koránu

Policisté v pátek zadrželi muže, jehož lidé udali za to, že údajně spálil korán. Podle prvních příznaků se jednalo o mentálně postiženého jedince. Strávil noc na policejní stanici v Dádú, což je okresní město v provincii Sindh, a měl být vyslechnut.

Muže udal imám mešity, v níž prý dotyčný strávil zcela sám čtvrteční večer. Ráno se pak na místě našel sežehnutý výtisk koránu a imám prohlásil, že jediným pachatelem může být tento cizí člověk. Vesničané dotyčného zbili hned na místě a předali ho policii.

Zadržený strávil noc na policejní stanici a měl být vyslechnut. Ráno ale k budově dorazilo asi 200 rozlícených lidí, vytáhli muže ven, zbili a zapálili na něm šaty. Velitel policie řekl, že asi 30 útočníků bylo zadrženo. Mají být obviněni z vraždy. Pro zanedbání povinností bylo zajištěno také sedm policistů.

Za rouhání zabili přes 50 lidí

Za rouhání bylo v Pákistánu od roku 1990 zabito přes 50 lidí. Rouhání zákon přesně nedefinuje, zato povoluje potrestat ho i smrtí. V soudních síních se často čin dotyčných nebo důkazy o jeho spáchání ani neprojednávají, protože soudci mají strach, že budou z rouhačství obviněni sami. Lidé bývají zatčeni už za to, co o islámu napíší, ale také třeba za neúčast na protestech proti filmům, které islám podle muslimů hanobí. V některých případech s ukázalo, že udavači měli s obviněnými finanční spory.

Známý je případ křesťanky Rimši Masíhové, která byla stíhána za znesvěcení koránu. Sousedé ji v létě udali za paličství svaté knihy, jejíž útržky policisté našli v tašce, kterou dívka měla u sebe. V listopadu ji nakonec soud viny zprostil, jelikož se ukázalo, že důkazy nastrčil muslimský duchovní. Dívce, která údajně trpí Downovým syndromem, hrozila smrt.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků