Hlavní obsah
 

V Jemenu zemřelo při bombardování přes 170 lidí, OSN mluví o humanitární krizi

Při pondělním bombardování Jemenu zahynulo téměř 180 lidí. Jde o nejhorší denní bilanci od března, kdy do jemenského občanského konfliktu vstoupila letecká koalice arabských států. Boje mají na 3000 obětí a Organizace spojených národů (OSN) v úterý oznámila, že má zatím jen 13 procent z 1,6 miliardy dolarů (40 miliard Kč), jež potřebuje na pomoc Jemencům.

 
V Jemenu zemřelo při bombardování přes 170 lidí, OSN mluví o humanitární krizi

Ze svých domovů odešlo kolem miliónu lidí a OSN hovoří o "masivní humanitární krizi". Jens Laerke z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) řekl, že OSN má prozatím jen 209 miliónů dolarů.

Z toho třicet procent darovaly Spojené státy, devět procent Japonsko a něco přes sedm procent Evropská komise. Asi 12 procent z těchto peněz pochází z fondů OSN určených na rychlou pomoc.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Laerke upozornil, že Saúdská Arábie vede koaliční nálety na Jemen, avšak přislíbenou částku 274 miliónů dolarů stále nepoukázala.

Rijád bojuje na straně jemenského prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího proti jednotkám šíitů, které od loňského září obsazují Jemen. Podle OSN potřebuje pomoc 80 procent Jemenců.

"Situace je obecně katastrofální," řekl Antoine Grand z Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) k jemenské krizi.

Příměří v nedohlednu

OSN se snaží obě strany přimět k příměří. Místo toho ale boje sílí. Podle úterních zpráv zahynulo v pondělí v Jemenu 176 civilistů a bojovníků obou znepřátelených táborů.

V provincii Amran na severu země přišlo o život 63 lidí, z nichž polovina na tržišti stejnojmenného střediskového města. Mimo město Amran padlo 20 lidí na silničním stanovišti.

V provincii Láhidž pak přišlo o život 60 lidí, když jedno z letadel zasáhlo dobytkářský trh. Při náletu na silniční hlídku šíitů mezi Adenem a městem Láhidž zemřelo 30 lidí, z nichž deset byli šíitští bojovníci.

O příměří s oběma stranami vyjednává zvláštní vyslanec OSN Ismáíl šajch Ahmad, ale podle šíitů pondělní masakry po celém Jemenu Ahmadovy rozhovory zkomplikují.

"I když je zde zástupce OSN, jsou tu stovky mrtvých a zraněných. Nebude žádné příměří, žádné stahování, žádná kapitulace. Kupředu, jemenští hrdinové, vítězství se blíží," napsal na Twitteru jeden z šíitů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků