Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

V íránské vazbě zahynul 35letý opoziční blogger Sattár Beheští. Jeho rodina tvrdí, že byl umučen. Zatčen byl minulý týden a vězeňská správa příbuzné vyzvala, aby si ve čtvrtek přijeli vyzvednout Beheštího tělo do vazební věznice Kahrízak.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
V íránské věznici zahynul opoziční blogger, podle rodiny ho umučili

Beheštího minulý týden zatkla policie na základě obvinění, že "koná akce proti národní bezpečnosti na sociálních sítích a Facebooku".

Beheští před svým zatčením stačil na blog napsat: "Pohrozili mi, že jestli nebudu mlčet, bude matka chodit v černém." Beheštího sestra ve středu řekla, že policie minulé úterý vtrhla do domu a bratra odvedla. "Dnes telefonovali manželovi a řekli mu, aby připravil mne a matku a aby koupil hrob," sdělila Guardianu.

Podle BBC jeho hrob nesměla rodina navštívit s výjimkou švagra.

Podle ČTK byl ve věznici Kahrízak, podle BBC strávil noc ve věznici Evina, pak byl převezen na neznámé místo.

Írán o bloggerově smrti mlčí

Příčina jeho smrti známa není. Íránské úřady o případu mlčí, Británie a Francie vyzvaly Teherán, aby Beheštího osud vyjasnil. Objasnění okolností Beheštího smrti požaduje také organizace Novináři bez hranic.

Za projevy zveřejněné na Facebooku bylo v Íránu nedávno zadrženo mnoho aktivistů. Sociální síť Facebook je sice v Íránu blokovaná, ale milióny Íránců se na ni dokážou dostat prostřednictvím zástupných webových stránek.

V Kahrízaku skončilo mnoho Íránců zatčených při protestech, jež následovaly po prezidentských volbách v roce 2009. Podle britského listu The Guardian mnoho ze zadržených vypovědělo, že byli ve vazbě mučeni, někteří prý znásilněni. Lékař, který viděl těla několika obětí mučení v Kahrízaku, byl v září 2010 zastřelen.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků