Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

USA vysílají na Blízký východ další 3000 vojáků

Do oblasti Blízkého východu směřuje dalších zhruba 3000 vojáků. Pentagon schválil posílení vojenské přítomnosti v oblasti kvůli zvýšenému ohrožení amerických sil v regionu po zabití íránského generála Kásema Solejmáního. Do oblasti jsou podle agentury Reuters preventivně vysíláni vojáci z 82. výsadkové divize.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
USA vysílají na Blízký východ další 3000 vojáků

Vojáci se připojí ke zhruba 750 vojákům ze stejné divize, kteří už byli tento týden vysláni do Kuvajtu po napadení velvyslanectví USA v Bagdádu.

Útok na íránského generála, k němuž došlo v noci na pátek v iráckém Bagdádu, vyvolal rozhořčenou reakci a hrozby ze strany Íránu a jeho spojenců. Spojené státy doporučily svým občanům, aby Irák urychleně opustili.

Také policie v New Yorku byla vyzvána ke zvýšené ostražitosti kvůli možnému odvetnému útoku Íránu po zabití íránského generála, řekl starosta města Bill de Blasio.

Íránští nejvyšší představitelé prezident Hasan Rúhání a duchovní vůdce ajatolláh Alí Chamenení slíbili za Solejmáního smrt odvetnou akci. K připravenosti vyzvali své lidi velitelé několika iráckých proíránských milicí. Íránská nejvyšší bezpečnostní rada útok označila za „největší strategickou chybu USA v západoasijském regionu”.

Útok je dalším z projevů rostoucího napětí mezi Íránem a USA, které začalo v roce 2018, kdy USA odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu, pokračovalo incidenty v Perském zálivu a vyvrcholilo minulý týden útoky v Iráku. V úterý pak demonstranti napadli americké velvyslanectví v Bagdádu a odešli od něj až druhého dne. USA poukazují na rostoucí vliv Íránu v regionu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků