Hlavní obsah
Ministr obrany USA Chuck Hagel Foto: Larry Downing, Reuters

USA uvažují o vyzbrojení syrských rebelů

Americký prezident Barack Obama a jeho kabinet přehodnocuje svůj dosavadní nesouhlas s vyzbrojováním syrské opozice, konečné rozhodnutí ale ještě neučinil. Ve čtvrtek to podle agentury Reuters prohlásil na tiskové konferenci v Pentagonu americký ministr obrany Chuck Hagel.

Ministr obrany USA Chuck Hagel Foto: Larry Downing, Reuters
USA uvažují o vyzbrojení syrských rebelů

"Sledují se a promýšlejí všechny možnosti," vysvětlil Hagel na dotaz, zda americká vláda zvažuje změnit přístup k povstalcům bojujícím proti autokratickému syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi.

Tiskové konference se po Hagelově boku zúčastnil jeho britský protějšek Philip Hammond. Ten řekl, že jakákoli akce by měla vycházet z "důkazů velmi vysoké kvality".

V Sýrii již více než dva roky zuří občanská válka, ve které zahynulo zhruba 70.000 lidí. Před boji uprchlo přes tři milióny obyvatel.

Tvrdé střety mezi rebely a vládními jednotkami pokračovaly i ve čtvrtek, především ve městě Homs.

Povstalecký bojovník v syrském městě Deir Al Zour

Foto: Khalil Ashawi

Opoziční exilová Syrská organizace pro lidská práva podle Reuters zároveň oznámila, že vládní síly a bojové oddíly věrné Asadovi při čtvrtečním útoku na jednu z pobřežních vesnic spáchaly "masakr". Zmíněná organizace uvádí, že vojáci zabili nejméně 50 lidí včetně žen a dětí. Očekává ale, že konečná bilance obětí překročí stovku mrtvých.

Jakákoli tvrzení o násilných činech v Sýrii je však zpravidla obtížné nezávisle ověřit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků