Hlavní obsah
Foto: Ceerwan Aziz , Reuters

Americká armáda začala předávat největší iráckou provincii Anbár, někdejší baštu sunnitských povstalců, místním úřadům. Transformace provincie s městy jako Ramádí či Fallúdža, která byla součástí tzv. trojúhelníku smrti, začala před dvěma lety s příklonem rebelů na stranu spojenců.

Foto: Ceerwan Aziz , Reuters
USA předaly Iráčanům klíčovou provincii

Po převzetí kontroly nad Anbárem budou mít irácké bezpečnostní složky dohled nad jedenácti z osmnácti provincií. Americké ztráty na životech byly v Anbáru z nejčastějších, v provincii našla smrt více než čtvrtina vojáků Spojených států. Předání provincie Iráčanům tudíž představuje významný přelom.

Krok byl už několikrát odložen. Nejdřív se měl uskutečnit v březnu, pak v červnu. Nestalo se tak zejména kvůli obavám z rozepří mezi místními sunnitskými silami a iráckou armádou.

Ještě v únoru bylo v Anbáru 37 tisíc Američanů, v současnosti je to 28 tisíc mužů. Podle velení bude stahování postupné.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků