Hlavní obsah

Spojené státy odmítly vydat vízum šéfovi íránské diplomacie Mohammadovi Džavádovi Zarífovi, který chce ve čtvrtek promluvit před Radou bezpečnosti OSN (RB OSN) sídlící v New Yorku o smrti generála Kásima Sulejmáního. Toho na příkaz amerického prezidenta Donalda Trumpa v pátek zabila americká armáda. S odkazem na sdělení nejmenovaného amerického činitele to píše agentura Reuters.

USA brání šéfovi íránské diplomacie přijet na zasedání Rady bezpečnosti OSN

Íránská vláda očekávala vyjádření k Zarífově vízu v pondělí, podle zdrojů časopisu Foreign Policy zavolal činitel z Trumpovy administrativy generálnímu tajemníkovi OSN Antóniovi Guterresovi a sdělil mu, že USA íránského ministra zahraničí do země nevpustí.

Podle některých expertů USA neudělením víza porušují mezinárodní dohody. Úmluva z roku 1947 zavazuje Spojené státy ke vpuštění do země všech státních představitelů, kteří pracovně míří do sídla OSN v New Yorku. Zaríf podle serveru Foreign Policy (FP) o vízum požádal již před několika týdny. Nyní se chystal na první vystoupení před světovými vůdci od minulého pátku, kdy Sulejmání zahynul při americkém útoku na letišti v iráckém hlavním městě Bagdádu.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf

Foto: Evgenia Novozhenina, Reuters

Odpírání vstupu Zarífovi do USA je podle FP další eskalací dlouholeté roztržky mezi oběma zeměmi, která se po Sulejmáního smrti značně vyhrotila. Zaríf v reakci na páteční útok prohlásil, že ”začal konec zhoubné přítomnosti Spojených států v západní Asii”. Trump zase pohrozil, že v případě jakékoliv íránské odvetné reakce budou USA jednat „velmi rychle a velmi tvrdě”.

BEZ KOMENTÁŘE: Tisíce lidí čekaly v Ahvazu na přílet letadla s rakví generála Sulejmáního

Video: Reuters

Trump také pohrozil útoky na 52 pamětihodností a významných míst v Íránu. To Zaríf v neděli tvrdě zkritizoval jako porušení mezinárodního práva

Útoky na íránské památky nebudou

Trump útokem na památky hrozil opakovaně, v pondělí tuto výhrůžku na Twitteru zopakoval, když napsal: „Umožnili používat nastražené nálože a vyhazovat do vzduchu naše lidi. A nám není dovoleno dotknout se jejich pamětihodností. Takto to nefunguje.“

Americký ministr Mark Esper ale v noci na úterý ničení památek odmítl. Stanici CNN řekl: Budeme dodržovat zákony platné pro ozbrojené konflikty“. Když se ho zeptali, zda to znamená, že USA nebudou cílit na kulturní památky, dodal: „Takové jsou zákony ozbrojených konfliktů.“

Pohřeb Sulejmáního

Tělo velitele íránských elitních jednotek Kuds Kásima Sulejmáního v úterý dorazilo do jeho rodného města Kermánu. S odvoláním na íránskou státní agenturu IRNA to píše agentura Reuters. Po třech dnech pietních akcí má být v úterý v Kermánu pohřben.

Tisíce lidí v černém čekalyv pondělí v íránském Ahvazu na přílet letadla, které dopravilo rakev s ostatky generála Sulejmáního

Foto: Morteza Jaberian, ČTK/AP

Podle záběrů íránské státní televize se v ulicích města na jihu země sešly k uctění památky generála tisíce lidí oděných převážně v černém.

V pondělí se v metropoli Teheránu konal smuteční obřad, při němž nad Sulejmáního rakví pronesl modlitby i nejvyšší íránský duchovní ajatolláh Alí Chameneí a jehož se zúčastnil až milion lidí. Agentura AFP uvádí, že dnešní počet lidí v ulicích Kermánu se zdá být přibližně stejný jako v Teheránu. Podle státní televize jsou lidí v ulicích města miliony.

Agentura Reuters poznamenala, že smuteční průvod svou velikostí připomíná shromáždění po úmrtí zakladatele islámské republiky Rúholláha Chomejního v roce 1989. Mnozí z přítomných skandují „smrt Americe“.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků