Hlavní obsah
Záběr na seznamy jmen naverbovaných bojovníků IS Foto: Reuters

Únik seznamu naverbovaných bojovníků svědčí o problémech Islámského státu

Únik seznamů se jmény naverbovaných bojovníků svědčí o rostoucích problémech Islámského státu (IS), a to zejména finančních. Řekl to BBC vedoucí zahraniční redakce listu Süddeutsche Zeitung Stefan Kornelius. List otiskl zprávu, že tři z atentátníků v Paříži byli na seznamech.

Záběr na seznamy jmen naverbovaných bojovníků IS Foto: Reuters
Únik seznamu naverbovaných bojovníků svědčí o problémech Islámského státu

„Dává to jistý důkaz o aktuálním stavu IS, mnoho členů teroristické skupiny a lidé jí blízcí se pokoušejí vydělat peníze, protože - zcela upřímně - je finanční situace Islámského státu naprosto zoufalá,“ řekl Stefan Kornelius, který zdůraznil, že data pocházejí z věrohodného zdroje.

Jména podle televize Sky News vynesl Abú Hamíd, bojovník IS, který byl rozčarován jeho vedením a odešel do Turecka. Ukradl paměťové médium se záběry na seznamy v hlavní kanceláři bezpečnostních sil IS. Jak to provedl, jasné není. Nebylo ani uvedeno, zda dostal nějakou odměnu.

Jako první seznam zveřejnil opoziční syrský zpravodajský server Zaman al-Wasl. [celá zpráva]

Záběr z videa s dokumenty naverbovaných bojovníků IS

Foto: Reuters

Na seznamech je 22 000 jmen, mnohá se však opakují, takže počet naverbovaných bojovníků je menší.

Někteří experti si ale pravostí dokumentů nejsou jisti, protože jméno Islámského státu v Iráku a v Levantě (původní název IS) je psáno dvěma různými způsoby. Dole je na nich použité neobvyklé logo s textem Islámský stát tu je, aby přetrval. Zmiňují také, že u některých je napsáno, že padl, místo džihádisty preferované formy stal se mučedníkem.

Dokumenty ale nebyly určeny pro veřejnost, šlo o interní seznamy.

Plyne z nich, že bojovníci přišli ze 40 zemí včetně Ruska a Íránu, skoro tři čtvrtiny bojovníků jsou Arabové, nejvíce je jich ze Saúdské Arábie, Tuniska, Maroka a Egypta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků