Hlavní obsah
 

U Mosulu našli továrnu na výrobu bomb i masový hrob

Ve vesnici Baduš, ležící severně od Mosulu, byl objeven sklad Islámského státu, který sloužil také jako velitelské středisko. Ukázalo se to po osvobození vsi. U další vesnice byl odkryt pravděpodobně masový hrob. Místo se původně využívalo pro zpracování ropy a nakonec zřejmě posloužilo jako masový hrob, uvedla televize Sky News.

 
U Mosulu našli továrnu na výrobu bomb i masový hrob

Do areálu u vesnice Asba zamířili v pondělí policisté, tajemník mezinárodní komise pro zmizelé v Iráku Fauaz Abdalabbás i náčelník vesnice. V centru se nacházel mohutný kráter, k němuž nebylo možné se dostat, protože okolí bylo zaminováno. Na místo se musí vyslat ženisté.

Kvůli minám nešlo ověřit tvrzení náčelníka vesnice Muhammada Abdala Karima, že v místě bylo popraveno přes 6000 lidí, většinou obyvatel Mosulu, především policistů, vojáků, lékařů, vědců a zaměstnanců městské správy.

K jámě je podle náčelníka vozili radikálové IS. Dále dodal, že zná muže, jehož bratr byl do jámy hozen – objevila ho televize a Samir Salim ukázal fotografie svých nezvěstných bratrů. Jeden pracoval pro samosprávu, dva byli policisté.

Iráčtí federální policisté v bojích v Mosulu

Foto: Youssef Boudlal, Reuters

Záběry z dronu ukázaly, že na dně jámy je několik aut a bezvládných těl. Okraj kráteru byl pokryt zaschlými skvrnami od krve.

Objeven sklad zbraní IS 

Při operacích v okolí Mosulu se podařilo osvobodit vesnici Baduš s velkým skladem zbraní.

Humvee irácké federální policie u Mosulu

Foto: Thaier Al-Sudani, Reuters

„Tady ve vesnici je továrna, kde skladovali zbraně, balíčky výbušnin, rakety a kaťuše, vozidla plná náloží, která vybuchovala,“ řekl agentuře Reuters brigádní generál Valid Chalífa. Zbraně podle jeho slov měly být nasazeny v bitvě o západní část Mosulu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků