Hlavní obsah
Syrští uprchlíci u hranice s Tureckem Foto: Osman Orsal, Reuters

U hranice s Tureckem se tísní tisíce dalších Syřanů, Erdogan připustil jejich přijetí

Turečtí humanitární pracovníci stavějí na hranici se Sýrií další stany a distribuují pomoc tisícům nově příchozích Syřanů prchajících z bitvy o Aleppo (Halab). Z oblasti utekly desetitisíce obyvatel. Turecko je zatím odmítá na své území vpustit. Prezident Recep Tayyip Erdogan však nově připustil možnost jejich přijetí.

Syrští uprchlíci u hranice s Tureckem Foto: Osman Orsal, Reuters
U hranice s Tureckem se tísní tisíce dalších Syřanů, Erdogan připustil jejich přijetí

Syřané se shromažďují u přechodu Öncüpinar, Turecko jim zatím překročení hranice nepovolilo. „Pokud jsou civilisté přinuceni k útěku, jsou za našimi branami a nemají jinou možnost, musíme se našich bratrů ujmout,“ prohlásil Erdogan.

Ofenzivu proti Aleppu zahájila minulý týden syrská armáda za vzdušné podpory Ruska. Z města a okolí uprchlo okolo 35 000 lidí. Turečtí humanitární pracovníci se jim snaží v pohraničí ještě na syrském území poskytnout přístřeší, jídlo a lékařskou pomoc. „Zřizujeme další tábor,“ potvrdil agentuře Reuters zástupce Turecké humanitární nadace pro pomoc v nouzi.

Hraniční přechod Öncüpinar je prázdný.

Foto: ČTK/AP

Turecko hostí už více než 2,5 miliónu syrských uprchlíků.

Ze země od počátku konfliktu na jaře 2011 uteklo okolo 4,6 miliónu lidí. Dalších 13,5 miliónu Syřanů, kteří ve své zemi zůstali, potřebují humanitární pomoc.

Syrská armáda v pondělí dobyla další vesnici severně od Halabu a přiblížila se tak jen na několik kilometrů k turecké hranici.

Syrští uprchlíci u hranice s Tureckem

Foto: Osman Orsal, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků