Hlavní obsah
Uprchlíci na hranicích Sýrie s tureckou provincií Kilis Foto: Osman Orsal, Reuters

Turečtí pohraničníci po syrských uprchlících střílejí, umírají i děti

Nejméně šestnáct uprchlíků včetně tří dětí zastřelili v uplynulých čtyřech měsících turečtí strážci na hranici se Sýrií. Podle britských listů The Times a The Daily Mail to ve středu uvedla syrská exilová organizace SOHR se sídlem v Londýně.

Uprchlíci na hranicích Sýrie s tureckou provincií Kilis Foto: Osman Orsal, Reuters
Turečtí pohraničníci po syrských uprchlících střílejí, umírají i děti

Syrští uprchlíci jsou „buď pochytáni, nebo zastřeleni“, řekl The Times jeden turecký pašerák. „Turečtí vojáci dřív uprchlíkům s přechodem pomáhali, nosili jim tašky. Teď po nich střílejí,“ dodal.

Skutečný počet zastřelených je podle listu, jemuž případy střelby potvrdil syrský policista, zřejmě vyšší. Přesné určení ale není možné s ohledem na situaci na syrské straně hranice. O štěstí mohou podle pašeráka hovořit ti, které střelba zasáhne už na turecké straně, protože když přežijí, odvezou je Turci do nemocnice a ponechají na svém území.

O střelbě do lidí na turecko-syrské hranici informovala už počátkem března organizace Amnesty International. Podle SOHR se jeden z incidentů stal 6. února na přechodu Rás al-Ain, jiný 5. března u Guvecci. Tehdy se psalo, že Turci zastřelili devět lidí.

Zavázali se Evropanům

Podle The Daily Mailu změnily turecké pohraniční síly přístup v prosinci. Tehdy na Turecko tlačila Evropská unie, aby omezilo počet běženců připlouvajících z Turecka do Řecka, ale současně se do Turecka vydaly další tisíce Syřanů v důsledku ofenzívy Ruska a syrské armády na severozápadě Sýrie.

Související témata:

Foto: koláž Novinky.cz s použitím Profimedia.cz

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Na území Turecka se nachází zhruba 2,5 miliónu syrských uprchlíků. Turecko prohlašuje, že i přes zpřísnění kontrol nově příchozích neodmítá ty, jejichž životy jsou v ohrožení. Na základě dohody s EU také uprchlíkům umožnilo získávat práci a usnadnilo přístup k veřejným službám včetně školní docházky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků