Hlavní obsah
Syrská dálnice M4, kde budou hlídkovat ruští i turečtí vojáci Foto: ČTK/AP

Turecko se dohodlo s Ruskem na detailech příměří na severu Sýrie

Příměří minulý týden sjednali prezidenti obou zemí. Detaily dohody ve čtvrtek oznámil turecký ministr obrany Hulusi Akar.

Syrská dálnice M4, kde budou hlídkovat ruští i turečtí vojáci Foto: ČTK/AP
Turecko se dohodlo s Ruskem na detailech příměří na severu Sýrie

„Schůzka s ruskou delegací pokračuje, dosáhli jsme dohody o dalším prodloužení (příměří),“ uvedl Akar pro list Daily Sabah. Současně pohrozil, že v případě porušení příměří přijde tvrdá odezva.

„Jestliže bude příměří v Idlibu porušeno a útoky (syrské armády) budou pokračovat, budeme pokračovat tam, kde jsme s končili, a hodně z nich zraníme. Naši přátelé jsou připraveni.“ Přáteli měl na mysli syrské vzbouřence, které Turecko podporuje a mezi nimiž jsou i islamističtí radikálové.

„Naše jednotky jsou v poli, o jejich stažení se nejedná,“ dodal Akar. Znamená to, že turecké jednotky zůstanou na území Sýrie, která je přitom svrchovaným státem.

Ruská delegace v Ankaře jednala od úterka a podle Akara v turecké metropoli dál zůstává. Předmětem rozhovorů byl především koridor na severu Sýrie, který budou od 15. března střežit turečtí a ruští vojáci.

Je široký 12 kilometrů a táhne se podél klíčové dálnice M4 spojující pobřežní provincii Latákíja s Aleppem přes Idlib. Rusko a Turecko se přitom už dohodlo na tom, kde budou hlídkovat jejich jednotky.

Rusko v Sýrii bojuje na straně syrské armády, zatímco Turecko stojí za některými z povstaleckých skupin, jež bojují proti Damašku a působí v Idlibu.
Příměří začalo platit minulý týden a boje se od té doby v původní síle neobnovily.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků