Hlavní obsah
Turecké tanky u hranic se Sýrií Foto: Murad Sezer, Reuters

Turecká vláda má volnou ruku k vyslání armády do Sýrie a Iráku proti radikálům z organizace Islámský stát. Parlament nasazení vojska schválil ve čtvrtek.

Turecké tanky u hranic se Sýrií Foto: Murad Sezer, Reuters
Turecko může vyrazit proti IS, parlament schválil intervenci

„Nečekejte okamžité kroky,“ avizoval už v průběhu dne turecký ministr obrany Ismet Yilmaz.

Turecko posledních dnech stáhlo k hranici se Sýrií desítky tanků a obrněných vozidel. Bojovníci Islámského státu tam obléhají město Kobani, kde žije početná kurdská populace.

Foto: David Ryneš, Novinky

Agentura AP v té souvislosti uvedla, že v Sýrii by mohly zasáhnout milice tureckých Kurdů. Ti také ve čtvrtek pohrozili turecké vládě zastavením mírových rozhovorů, pokud Ankara dopustí masakr v Kobani. Turecko zápolí s mohutným přílivem kurdských uprchlíků ze Sýrie, kvůli němuž dalo uzavřít část hranic.

Proti Islámskému státu v Sýrii bojují USA, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Jordánsko. V Iráku se k Američanům připojili Britové a Francouzi. V minulých dnech se spekulovalo, že některé nálety proti islámským radikálům u Kobani byly vedeny z americké základny na jihu Turecka, úřady to však popřely.

Související téma

Bojovníci Islámského státu

Foto: Reuters

 

Turecká armáda podnikla v minulosti několikrát přeshraniční výpad do Iráku proti kurdským povstalcům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků