Hlavní obsah
 

Turecká policie rozehnala pochod homosexuálů

Turecká policie v neděli v Istanbulu rozehnala za použití síly každoroční pochod homosexuálů známý ve světě jako Gay Pride. V předchozích letech se podobné akce uskutečnily bez problémů, ta letošní prý ale nebyla povolená, zřejmě kvůli muslimskému svátku ramadánu.

 
Turecká policie rozehnala pochod homosexuálů

Policie podle turecké agentury Dogan scházející se účastníky pochodu vyzvala, aby se rozešli, protože pochod jim nebude dovolen. Očividně chtěla zabránit ve shromáždění na Taksimském náměstí v centru města, kde se často odehrávají demonstrace a kde se v roce 2013 protestovalo několik týdnů.

Policisté se do zástupu pustili poté, co neuposlechl jejich výzvy, aby se rozešel. Strážci pořádku při tom použili vodní děla, slzný plyn, a podle agentury Reuters dokonce i gumové projektily.

Policie rozehnala pochod i vodním dělem

Foto: Stringer/turkey, Reuters

Ramadán je pro muslimy posvátný postní měsíc. Má být obdobím tělesné, ale rovněž duchovní očisty a hlavním znakem je abstinence za denního světla. Na rozdíl od jiných islámských států není v Turecku homosexualita trestným činem, nicméně homofobie je v této zemi nadále velmi silná.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků