Hlavní obsah

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje vyslání až tisíce vojáků do Kuvajtu, kteří by sloužili jako síly rychlého nasazení proti Islámskému státu (IS). S odkazem na nejmenovaného vládního zástupce o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters.

Trump zvažuje vyslání vojáků do Kuvajtu kvůli výpadům proti Islámskému státu

Trump dostal minulé pondělí na stůl od armádních stratégů návrhy možných změn v boji proti Islámskému státu, a toto je zjevně jedna z variant. Podle zdroje Reuters by nasazení předsunutých sil umožnilo vojenským velitelům na Blízkém východě větší flexibilitu a možnost rychle reagovat na možnosti a překážky na bojišti v Sýrii či Iráku.

„Je to otázka možností,“ potvrdil zdroj, podle něhož by se určení nově vyslaných jednotek lišilo od těch, které už v Kuvajtu jsou.

Podle Reuters není jasné, zda návrh má podporu ministra obrany generála Jima Mattise, o němž prezident Trump prohlásil, že se bude řídit jeho doporučeními. Mluvčí Pentagonu Jeff Davis se k tomu nevyjádřil.

K Rakce nově dorazili mariňáci

V Iráku a Sýrii působí okolo 6000 vojáků, většinou v roli poradců. Zdroje z nové administrativy podle Reuters připouštějí, že změna strategie by mohla vést k navýšení jejich počtů v Sýrii, kde se nyní Američané významně podílejí na ofenzivě arabsko-kurdských sil proti baště IS Rakce.

Deník The Washington Post v té souvislosti ve středu uvedl, že do Sýrie nově dorazila menší skupina příslušníků americké námořní pěchoty. Podle listu připravují dělostřelecké pozice na podporu ofenzivy.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků