Hlavní obsah
Starší útok na pozice skupina Huras ad-Dín v Sýrii Foto: Profimedia.cz

Teroristy v Sýrii rozsekala nová nindža střela

Při raketovém útoku v Sýrii byli 14. června zabiti Jordánec Kásim Urdini a Jemenec Bilal Sanáni, kteří patřili k radikální skupině Huras ad-Dín, jež je napojena na teroristickou organizaci al-Káida. Jejich auto mělo rozsekanou střechu, ale jinak bylo nedotčené, poblíž leželo torzo střely. Záběry ukazují, jak funguje nová americká zbraň.

Starší útok na pozice skupina Huras ad-Dín v Sýrii Foto: Profimedia.cz
Teroristy v Sýrii rozsekala nová nindža střela

Zabití radikálů potvrdila exilová organizace SOHR, jež monitoruje dění v Sýrii. Na vozidlo SUV, jímž oba radikálové jeli, byly vypáleny tři rakety.

Mezi troskami byla i tabulka s typovým označením a sériovým číslem použité zbraně. Podle ní jde o střelu AGM-114R-9X, tedy o verzi známé střely Hellfire, vypalované z vrtulníků i dronů, která má svědomí životy už celé řady teroristů.

Verze R-9X zvaná „nindža střela” nebo „létající nůž ginsu” se liší od ostatních tím, že nemá hlavici s výbušninou, ale zabíjí kinetickou energií. Záběry ze Sýrie odhalily, jak střela funguje.

Hlavice má šest čepelí, které se vymrští těsně před dopadem a doslova se prosekají střechou vozu jako v případě zabité dvojice radikálů.

Její vývoj započal v roce 2011 za prezidenta Baracka Obamy, uvedl server Military Times.

List The Wall Street Journal ji označil jako střelu pro likvidaci osob, kovadlinu padající z nebe. Vyvinuta byla „s cílem zmenšit počet obětí z řad civilistů“ při útocích drony, potvrdil listu americký představitel. Další dodal, že je tak přesná, že může zabít i cestujícího v autě, aniž by zabila řidiče.

Střela byla zřejmě použita už v lednu 2019, kdy byl zabit vysoce postavený představitel jemenské al-Káidy Džamál Ahmad Muhammad Ali Badáví, který v roce 2000 stál za útokem na americký torpédoborec USS Cole. Na troskách jeho auta nebyly patrné obvyklé spáleniny typické při explozi hlavice.

Právě tato střela také údajně zabila 3. ledna 2020 v Bagdádu i íránského generála sil Kuds Kásima Sulejmáního, uvedla to krátce po útoku stanice Al-Arábíja.


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků