Hlavní obsah
Bojovníci fronty An-Nusra, která se hlásí k teroristické Al-Káidě. Foto: Khalil Ashawi, Reuters

Syrští povstalci podporovaní USA předali vybavení odnoži Al-Káida

Skupina syrských povstalců proti režimu prezidenta Bašára Asada, kterou cvičí a podporuje americká armáda, předala šest dodávek s municí a dalším vojenským materiálem islamistické frontě An-Nusra, která se hlásí k teroristické organizaci Al-Káida. Uvedl to mluvčí Centrálního velení amerických ozbrojených sil Patrick Ryder.

Bojovníci fronty An-Nusra, která se hlásí k teroristické Al-Káidě. Foto: Khalil Ashawi, Reuters
Syrští povstalci podporovaní USA předali vybavení odnoži Al-Káida

"Pokud jsou tyto zprávy přesné, je to velmi znepokojující a jde o porušení směrnic programu pro výcvik a materiální vybavení (syrských povstalců, které USA řadí k takzvané umírněné opozici)," uvedl Ryder podle agentury Reuters. Podle něj předali povstalci An-Nusra zhruba čtvrtinu vybavení, které od Američanů dostali.

Zpráva je nejnovější známkou potíží snah USA a jejich spojenců o výcvik syrských bojovníků proti islamistům. USA zahájily výcvik syrských povstalců v květnu. Počítaly s tím, že jím ročně projde 5400 dobře vybraných lidí, kteří pak budou využitelní pro pozemní boj v Sýrii.

Mnozí uchazeči ale byli vyloučeni při výběru jako nevhodní. Z dřívějších zpráv vyplývá, že pro výcvik není dost adeptů a že mnozí odmítají podmínku, že budou bojovat proti islámským radikálům.

V první vycvičené skupině bylo údajně okolo 60 příslušníků umírněné opozice. Některé z nich během léta unesla An-Nusra, postupně některé propustila a varovala ostatní povstalce, aby se do amerického programu nezapojovali. Divize 30 poté příslušníky An-Nusry označila za bratry.

Americký generál Lloyd Austin, který dohlíží nad jednotkami USA na Blízkém východě, minulý týden v Kongresu uvedl, že americký program výcviku syrských rebelů zatím nenaplnil očekávané cíle a že bojů se nyní účastní jen čtyři či pět vycvičených Syřanů.

K syrské umírněné opozici, která zahájila boje proti Asadovi v roce 2011, se přidaly skupiny zradikalizovaných muslimů, jako je An-Nusra nebo Islámský stát (IS). Těm jde o to, aby získaly území, které budou spravovat podle islámských zákonů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků