Hlavní obsah
 

Syrská armáda opět osvobodila Palmýru

Syrská armáda za pomoci ruské letecké podpory opět ovládla Palmýru, sdělil ruský ministr obrany Sergej Šojgu prezidentovi Vladimiru Putinovi. Agentuře Interfax to řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Proniknutí do města oznámila i syrská státní tisková agentura SANA a exilová organizace SOHR monitorující dění v Sýrii.

 
Syrská armáda opět osvobodila Palmýru

Jednotky syrské armády podle syrské státní tiskové agentury SANA opět získaly kontrolu nad citadelou, kopcem a oblastí Dadaman jižně od města, kde způsobily značné ztráty bojovníkům Islámského státu (IS). Ještě předtím pronikli vojáci do samotného města Tadmur, kde pronásledovali bojovníky prchající k městu Bajarat aš-Šarkíja.

Podle reportérů SANA podnikli vojáci útok na Palmýru z několika směrů. Postup jednotek je však pomalý kvůli obavám ze sniperů a nastražených náloží, které se snaží zneškodňovat, aby neponičily ještě více archeologická naleziště ve městě.

Poničený palmýrský hrad

Foto: Omar Sanadiki, Reuters

Jednotkám armády operujícím na východě provincie Homs se podařilo také ovládnout pohoří at-Tar, z kterého se Palmýra dá kontrolovat.

SOHR oznámila, že se radikálové z IS stáhli z letiště u Palmýry i z města. SANA ale uvádí, že se jich část ve městě opevnila.

Bojovníci IS obsadili poprvé Palmýru v květnu 2015 a drželi ji do loňského března. Radikálové ve městě, které je od roku 1980 zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, poničili mnoho cenných historických památek. Loni v prosinci město opět ovládli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků