Hlavní obsah
Syřané na čtvrteční demonstraci proti americkému útoku. Foto: Khaled al-Hariri , Reuters

Sýrie v pátek zmrazila vztahy s Irákem kvůli americkému útoku na syrskou vesnici, který podnikly americké jednotky minulou neděli z iráckého území. Zmrazeny byly obchodní vztahy a bezpečnostní spolupráce, informovala televize Al-Arabíja. Při útoku zahynulo osm Syřanů. Ve čtvrtek se v Damašku konaly masivní protesty proti americkému útoku.

Syřané na čtvrteční demonstraci proti americkému útoku. Foto: Khaled al-Hariri , Reuters
Sýrie zmrazila veškerou spolupráci s Irákem

Irácký velvyslanec v Damašku by povolán na úřad syrského ministerstva zahraničí, kde mu bylo zmrazení spolupráce oznámeno.

USA oficiálně nepotvrdily útok na syrské území, ale neoficiální zprávy uváděly, že byl podniknut útok na buňku Al-Kajdy v Sýrii. Stejně hovořil i mluvčí irácké vlády Dabágh. Podle něj byla terčem útoku vzbouřenecká skupina, která v irácké pohraniční vesnici zabila 13 policejních rekrutů. USA tvrdí, že zabit byl významný velitel Al-Kajdy. Prý převáděl přes hranice zahraniční bojovníky.

Irácký ministr zahraničí Hošjar Zibarí ve čtvrtek v rozhovoru pro CNN uvedl, že útok zkomplikoval jednání o uzavření smlouvy o dalším pobytu amerických vojsk v Iráku v příštím roce. Vyslovil se pro to, aby smlouva podobné útoky neumožňovala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků