Hlavní obsah

Starostu Kandaháru zabil sebevražedný atentátník s bombou v turbanu

Sebevražedný atentátník, který ukrýval nálož v turbanu na své hlavě, zabil ve středu při atentátu starostu druhého největšího afghánského města Kandaháru. Podle agentury AFP se útočník přiblížil ke starostovi, jenž v hale radnice rozmlouval s úředníky, a odpálil nálož. Kandahár je historickou kolébkou radikálního hnutí Tálibán.

Starostu Kandaháru zabil sebevražedný atentátník s bombou v turbanu

Starosta Gulam Hamídí je již čtvrtým vlivným politikem, který byl ve stejnojmenné strategické provincii zabit od začátku letošního roku.

Čtyřiašedesátiletý Hamídí žil dlouho ve Spojených státech. Po svém návratu do Afghánistánu v roce 2006 ho do funkce starosty Kandaháru jmenoval prezident Hamíd Karzáí, s nímž ho pojí příbuzenské svazky. V roce 2009 Hamídí jen o vlásek unikl smrti, když u jeho projíždějícího automobilu explodovala bomba. Jeho zástupce loni zabili neznámí střelci.

Atentát se udál dva týdny poté, co byl v Kandaháru ve vlastním bytě zastřelen nevlastní bratr afghánského prezidenta Ahmad Valí Karzáí. Ten patřil k nejmocnějším mužům regionu a byl podezřelý, že obchodoval s heroinem a spolupracoval s Tálibánem. Spekulovalo se také, že měl napojení i na americkou zpravodajskou službu CIA.[celá zpráva]

Jeho smrt podle AFP odstartovala v provincii mocenský boj v kritické době pro západní spojence, kteří před svým ohlášeným odchodem ze země v roce 2014 právě začali s procesem předávání pravomocí a odpovědnosti za bezpečnost do rukou afghánské policie a armády.

Hamídího jméno bylo v poslední době také zmiňováno při hledání osoby, která by měla v Kandaháru nahradit právě zavražděného nevlastního bratra afghánského prezidenta Valího Karzáího.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků