Hlavní obsah

Schwarzenberg odjel nečekaně do Káhiry jednat o příměří v Gaze

Český ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg v sobotu nečekaně odcestoval ze schůzky Jihoafrická republika-Evropská unie do Káhiry, kde bude jednat mimo jiné o příměří v pásmu Gazy. Informovala o tom mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.

Schwarzenberg odjel nečekaně do Káhiry jednat o příměří v Gaze

Schwarzenberg se v Káhiře sejde se svým egyptským protějškem Ahmadem Abúlem Ghajtem. Oba ministři chtějí probrat i následný vývoj v Gaze po zastavení bojů a možnosti poskytnutí humanitární pomoci. Tisková konference je naplánovaná na 14:00 místního času (13:00 SEČ).

Za poslední dva týdny je to už druhá Schwarzenbergova návštěva na Blízkém východě. Od 4. do 6. ledna vedl ministr evropskou delegaci, která jednala o krizi v Gaze s představiteli Egypta, Izraele, palestinské autonomie a Jordánska.

Boje v pásmu Gazy trvají už tři týdny a zahynulo při nich přes 1150 Palestinců a 13 Izraelců. Egypt vypracoval plán na dosažení příměří, formální dohodu se ale zatím nepodařilo uzavřít. Izraelský premiér Ehud Olmert svolal na dnešní večer schůzku bezpečnostního kabinetu, na níž se bude jednat o možném jednostranném zastavení bojů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků