Hlavní obsah
Zmrzlinář v syrském Marat Numanu v provincii Idlíb Foto: Khalil Ashawi, Reuters

Rusko pohrozilo jednostranným použitím síly v případě dalších porušení příměří v Sýrii

Rusko v pondělí uvedlo, že eviduje šest porušení příměří v Sýrii za posledních 24 hodin. Varovalo Spojené státy, že neskončí-li toto porušování, použije sílu. Konce příměří se obává i zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura, protože ženevské rozhovory mezi vládou a opozicí váznou.

Zmrzlinář v syrském Marat Numanu v provincii Idlíb Foto: Khalil Ashawi, Reuters
Rusko pohrozilo jednostranným použitím síly v případě dalších porušení příměří v Sýrii

Sergej Rudskoj z ruského generálního štábu pohrozil, že na porušování příměří odpoví Moskva jednostranně, pokud budou Spojené státy odmítat koordinovat zásahy proti narušitelům. Podle ruského generála Spojené státy ignorují ruské požadavky na společné monitorování příměří a zásahy. Podle něj tento přístup USA vede k růstu počtu civilních obětí. Podobně se vyjádřilo i ruské ministerstvo zahraničí.

Naopak nejmenovaný americký představitel řekl agentuře AP, že o otázkách se diskutovalo konstruktivně.

Motocyklisté projíždějí poničeným městem Marat Numan v provincii Idlíb

Foto: Khalil Ashawi, Reuters

Podle ruského ministerstva obrany došlo za posledních 24 hodin k šesti narušením příměří, uvedla agentura TASS: „Tři byla zaregistrována v provincii Latákíja, dvě v provincii Hamá a jedna v provincii Halab.” V posledním případě neznámá ozbrojená skupina ostřelovala z raketometů pozice sil kurdské obrany.

Ruský generál Sergej Rudskoj

Foto: Alexander Zemlianichenko, ČTK/AP

Ministerstvo obrany v prohlášení zdůraznilo: „Ruská letecká skupina ani syrské vzdušné síly nepodnikly žádné nálety na pozice opozičních skupin, které vyhlásily ukončení nepřátelských akcí.” Místa porušení příměří nahlásilo Rusko Američanům.

Váznoucí jednání ohrožují příměří 

Bez jednání o politických změnách bude obtížné příměří udržet, prohlásil v pondělí podle agentury Reuters vyjednavač OSN Staffan de Mistura. O změnách ale nechce jednat vládní delegace; její vedoucí Bašár Džaafarí řekl de Misturovi, který zprostředkovává nepřímá jednání, že toto jednání je předčasné, protože prioritou je boj s terorismem.

Syrské děti v města Dúmá obklíčeném vzbouřenci plní kanystry vodou.

Foto: Bassam Khabieh, Reuters

Syrská opozice obvinila vládní delegaci z plýtvání časem, když odmítá diskutovat o osudu prezidenta Bašára Asada. „Není možné takto čekat,” řekl mluvčí opoziční vyjednávací komise (HNC) Sálim Muslát, „chceme co nejdříve výsledky a doufáme, že dojde na úsilí a tlak v zájmu toho, aby se tento proces dal do chodu.”

Vyjednavač OSN Staffan de Mistura.

Foto: Salvatori Di Nolfi, ČTK/AP

Džaafarí naproti tomu obvinil opozici, že se v jednáních plně neangažuje a nedodržuje plánované body rozhovorů. Podle Džaafarího není Asadův osud vůbec otázkou, kterou by se vnitrosyrské rozhovory měly zabývat.

Ženevské rozhovory se podle de Mistury mají soustředit na klíčová témata, jako je vytvoření nové syrské vlády, uspořádání voleb do osmnácti měsíců a sepsání nové ústavy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků