Hlavní obsah
Ministr zahraničí USA John Kerry Foto: Michael Dalder, Reuters

Rusko a USA se dohodly na příměří v Sýrii, oznámil šéf americké diplomacie Kerry

Dohoda o příměří v Sýrii se rýsuje. Šéf americké diplomacie John Kerry v neděli oznámil, že se USA a Rusko dohodly na podmínkách, ochotu přistoupit na dohodu avizuje také syrský prezident Bašár Asad. Nyní ji mají stvrdit prezidenti Barack Obama a Vladimir Putin. Příměří je podmínkou pro obnovu pozastavených syrských mírových rozhovorů.

Ministr zahraničí USA John Kerry Foto: Michael Dalder, Reuters
Rusko a USA se dohodly na příměří v Sýrii, oznámil šéf americké diplomacie Kerry

Své požadavky na příměří už formulovala jak syrská opozice, tak syrský prezident Bašár Asad. První chce, aby klid zbraní dodržovaly všechny strany, k nimž nepatří islámští radikálové. Mají být také ukončeny blokády měst a propuštěni vězni.

Asad požaduje, aby teroristé příměří nevyužili k posílení svých pozic a aby jim jejich spojenci přestali poskytovat podporu. Za teroristy ale považuje všechny strany bojující proti syrské armádě, tedy i takzvanou umírněnou opozici, která nepatří k islámským radikálům.

Kerry prohlásil, že Sýrie je nyní „blíž příměří”. Se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem údajně „v principu” domluvil dohodu o ukončení bojů. Prezidenti Obama a Putin ji podle něj stvrdí osobně, „jakmile to bude příhodné”. Kerry ovšem připustil, že ještě zbývá dohodnout detaily.

Související témata:

Foto: Ondřej Lazar Krynek

Ruský prezident Vladimir Putin na výroční konferenci

Foto: Maxim Zmeyev, Reuters

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Prezident USA Barack Obama

Foto: Jonathan Ernst, Reuters

Foto: koláž Novinky.cz s použitím Profimedia.cz

Syrský prezident Bašár Asad

Foto: SANA/Handout, Reuters

Syrské mírové rozhovory byly za prostřednictví OSN zahájeny v lednu, avšak od 3. února jsou přerušeny. Opozice svou další účast podmínila právě příměřím a zlepšením situace syrských civilistů. Vláda pak umožnila přístup humanitárních konvojů do pěti obléhaných míst, ale v obležení je podle OSN až půl miliónu Syřanů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků