Hlavní obsah

Počet obětí náletů ruských letadel v Sýrii podle syrských aktivistů překročil šest desítek. Uvedl to deník Bild s odvoláním na exilovou organizaci SOHR a humanitární organizaci Bílé přilby. Ruské letouny podle agentury RIA Novosti vzlétly dvacetkrát a útočily na velitelství a sklady vojenské techniky Islámského státu.

Ruské nálety prý mají desítky obětí

SOHR uvedl, že si nálety vyžádaly 27 lidských životů včetně žen a dětí, není ale jasné, zda šlo o nálet ruských letadel, nebo syrských strojů, které byly ve středu také velmi aktivní.

Dalších 33 obětí ohlásila organizace Bílé přilby s tím, že mezi zabitými civilisty jsou tři děti a jeden dobrovolník. Údaje nebylo možno ověřit z nezávislých zdrojů.

Šéf syrské opozice podporované Západem hovoří o 36 obětech, z nichž všichni byli civilisté. Nezemřel prý žádný islamistický bojovník.

Rusové odmítli zasažení civilistů

„Na objekty civilní infrastruktury ani v jejich blízkosti nebyla použita výzbroj ruských letadel,“ řekl zástupce ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Dodal, že v horách bylo zasaženo osm cílů Islámského státu. „Při náletech byly zasaženy sklady munice, zbraní, paliv a maziv i skupiny vojenské techniky. Velitelské posty IS v horách byly zcela zničeny,“ dodal Konašenkov s tím, že „všechny údery byly podniknuty po provedení vzdušného průzkumu a potvrzení zjištění štábem syrské armády“.

Bild uvedl, že ruské suchoje shodily bomby a vypálily rakety, jejichž účinek byl mnohem větší než u barelových bomb shazovaných Asadovým režimem z vrtulníků. Těch bylo podle SOHR ve středu shozeno na třicet v provincii Dará.

Moskva čelí kritice, že její údery vůbec nesměřovaly proti IS, ale proti umírněné opozici. Ta bojuje proti režimu prezidenta Bašára Asada, který Moskvu o pomoc požádal. [celá zpráva]

USA přivítají ruské akce, když budou namířeny proti IS

Šéf americké diplomacie John Kerry ve středu v OSN řekl, že Spojené státy budou ochotny přivítat kroky, které Rusko podniká v Sýrii, pokud budou namířeny proti radikálnímu hnutí Islámský stát (IS) a mezinárodní teroristické organizaci Al-Káida. Ministr obrany Ashton Carter řekl, že to vypadá, ruské letectvo zasáhlo v oblastech, kde jednotky IS pravděpodobně nejsou.

"Zdá se, že (útoky) byly v místech, kde podle všeho žádné síly IS nejsou," řekl šéf Pentagonu Carter. Kritizoval Moskvu, která vyhlásila boj Islámskému státu a zároveň podporuje syrského prezidenta Bašára Asada. Podle Cartera tak hrozí, že se situace vyhrotí. Rusko "přilévá olej do ohně," prohlásil Carter.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků