Hlavní obsah
Premiér Velké Británie David Cameron Foto: Luke Macgregor, Reuters

Premiér Cameron chce letecké útoky proti IS rozšířit i na Sýrii

Velká Británie chce rozšířit letecké útoky proti Islámskému státu (IS) vedle Iráku i na Sýrii. Doposud se Britové v Sýrii omezovali pouze na průzkumné lety. Změnu taktiky oznámil v rozhovoru pro americkou televizi NBC britský premiér David Cameron.

Premiér Velké Británie David Cameron Foto: Luke Macgregor, Reuters
Premiér Cameron chce letecké útoky proti IS rozšířit i na Sýrii

Cameron v roce 2013 nedokázal získat souhlas parlamentu s útoky britských sil proti syrským vládním vojskům prezidenta Bašára Asada. Vyzývá ale poslance, aby souhlasili s údery proti IS nejen v Iráku, ale i v Sýrii. „Chci, aby Británie udělala víc, ale vždy musím počítat s parlamentem," řekl v neděli Cameron NBC.

V pátek britské ministerstvo obrany oznámilo, že piloti Královského letectva (RAF) se poprvé zúčastnili koaličních náletů na pozice IS v Sýrii v rámci letky amerických a kanadských sil. Někteří poslanci reagovali stížností, že vláda rozhodnutí parlamentu obešla a sněmovnu obelhala. [celá zpráva]

O rozšíření bojových operací na Sýrii se podle premiéra nyní v Británii diskutuje. „Nepochybujte o tom, že s vámi chceme pracovat na zničení chalífátu v obou zemích, v Iráku i Sýrii," vzkázal Cameron Američanům.

Premiér hodlá v pondělí předstoupit před parlament, který vyzve k rozšíření boje s extremismem a IS. Chce rovněž varovat ty, kdo by se chtěli připojit k 700 Britům bojujícím v řadách extremistických oddílů.

„Zneužijí vás. Mužům vymyjí mozek, přivážou k nim trhavinu a vyhodí je do povětří. Ženy zotročí a zneužijí. Taková je chorobná a brutální realita Islámského státu," citovala z připraveného Cameronova projevu agentura Reuters.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků