Hlavní obsah
Vybombardovaný Halab Foto: Mahmoud Hebbo, Reuters

Více než tři roky trvající občanská válka v Sýrii si vyžádala přes 170 tisíc obětí. Novou bilanci zveřejnila ve čtvrtek exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která sídlí v Londýně.

Vybombardovaný Halab Foto: Mahmoud Hebbo, Reuters
Počet obětí syrské občanské války překročil 170 tisíc

„Od 18. května 2011, kdy byla zaznamenána první oběť syrské revoluce v provincii Dará, zemřelo již 171 509 lidí,” uvedla organizace. Třetinu z obětí tvoří civilisté. SOHR uvádí, že zahynulo 56 495 osob včetně 9092 dětí. O život přišlo i 65 803 vládních vojáků nebo členů provládních milic a 46 301 povstalců. Mezi oběťmi na straně povstalců je údajně 15 422 cizinců.

Na straně jednotek režimu prezidenta Bašára Asada organizace uvádí 39 036 mrtvých vojáků, 24 655 členů provládních milic, 509 militantů z libanonského hnutí Hizballáh a 1603 dalších zahraničních bojovníků.

Dalších 2910 obětí prý dosud nebylo identifikováno, počet mrtvých na obou stranách je tak nejspíš ještě vyšší. Zhruba 20 tisíc lidí podle zprávy syrský režim zadržuje a jejich osud není znám, kolem 7000 vojáků zase vězní povstalci.

Obtížné získávání informací

Získat informace o mrtvých a zajatých je velmi obtížné, protože „obě strany konfliktu se snaží zatajovat své aktuální ztráty”, stojí v prohlášení SOHR. Z těchto důvodů OSN již loni vlastní bilanci, která bývala nižší, přestala zveřejňovat.

Syrská krize propukla 15. března 2011. Občasné protesty proti vládě prezidenta Asada byly potlačeny násilím, což vedlo k ozbrojenému povstání. Původně protirežimní charakter povstání se ale časem změnil v sektářskou válku, která se přenesla i do Iráku.

Boje vyhnaly z domovů více než tři milióny lidí. Většina z nich žije v uprchlických táborech v sousedních zemích Libanonu, Jordánsku, Iráku a Turecku.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků