Hlavní obsah
Hlavní palestinský mírový vyjednávač Saíb Irikát Foto: Reuters

Palestinci si stěžují EU na českého velvyslance v Izraeli

Hlavní palestinský mírový vyjednávač Saíb Irikát si v dopise unijní ministryni zahraničí Catherine Ashtonové stěžoval na českého velvyslance v Izraeli Tomáše Pojara. Informovala o tom palestinská agentura WAFA. Důvodem je, že Pojar minulý týden navštívil univerzitu v židovské osadě Ariel na západním břehu Jordánu, která leží hluboko na okupovaných územích.

Hlavní palestinský mírový vyjednávač Saíb Irikát Foto: Reuters
Palestinci si stěžují EU na českého velvyslance v Izraeli

Podle Irikáta návštěva podkopává unijní úsilí o mírové vyřešení dlouhotrvajícího konfliktu mezi Izraelci a Palestinci. Hlavní vyjednávač dodal, že český velvyslanec do osady zamířil pouhý jeden den poté, co Izraelci oznámili plán výstavby 1400 nových bytů v osadách na západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě. Čtyřicet z těchto bytů by se mělo nacházet právě v osadě Ariel.

Evropská unie přitom již dříve vyzvala Izrael, aby výstavbu dalších osad na palestinských územích zmrazil. Odporuje totiž mezinárodnímu právu.

Podle palestinského hlavního vyjednávače by se měla Evropská unie otevřeně distancovat od cesty českého velvyslance na nelegální univerzitu v Arieli. Měla by rovněž přijmout nezbytná opatření, která zabrání zástupcům EU podkopávat unijní úsilí.

Velvyslanec ČR v Izraeli Tomáš Pojar

Foto: Lukáš Táborský, Právo

České ministerstvo zahraničí obsah stížnosti nezná. „Zmiňovanou stížnost jsme nedostali, a tedy ani nebyli seznámeni s jejím obsahem," řekla mluvčí resortu Johana Grohová.

Český velvyslanec o palestinské stížnosti nevěděl, ale považuje ji za bezpředmětnou: „Já jsem tam naopak hájil pozice Evropské unie a České republiky a vysvětloval jsem je. Takže tam nebylo nic v rozporu s unijními postoji.”

O cestě českého ambasadora informoval minulý týden izraelský list The Jerusalem Post s tím, že Pojar byl vůbec prvním velvyslancem z unijní země, který na univerzitu ve sporné osadě zamířil. Jak český velvyslanec pro list uvedl, školu navštívil, protože „se o ní píše v médiích a chtěl jsem se na vlastní oči přesvědčit, jaká je zde situace a jak univerzita funguje”.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků