Hlavní obsah
Bombardování jemenského hlavního města Saná Foto: ČTK/AP

Pákistán vojáky do Jemenu nepošle

Pákistán nevyslyší žádost Saúdské Arábie a nepošle pozemní jednotky do Jemenu. Pákistánští poslanci v pátek po celotýdenní rozpravě přijali rezoluci vyzývající k mírumilovnému řešení konfliktu v zemi, kterou zčásti ovládli šíitští povstalci. Islámábád by podle zákonodárců měl zůstat neutrální, informovala agentura Reuters.

Bombardování jemenského hlavního města Saná Foto: ČTK/AP
Pákistán vojáky do Jemenu nepošle

„Pákistánský parlament vyjadřuje vážné znepokojení nad zhoršující se bezpečnostní a humanitární situací v Jemenu a nad možnými dopady na mír a stabilitu v oblasti,“ prohlásili poslanci.

„Přeje si (parlament - pozn. red.), aby si Pákistán zachoval v jemenském konfliktu neutralitu, aby se mohl aktivně podílet na ukončení krize diplomatickou cestou,“ dodali.

Odmítli tak žádost Saúdské Arábie, aby poskytli vojáky pro pozemní intervenci, ačkoli kroky Saúdské Arábie „jednoznačně podporují“.

Intenzivnější nálety

Saúdové stojí v čele koalice arabských zemí proti šíitským rebelům z kmene Húsíů, kteří ovládli velkou část Jemenu včetně hlavního města Saná. Spojenci od března bombardují vzbouřence ze vzduchu a nyní údery zintenzivnili.

Nálety pokračovaly i v pátek. Soustřeďovaly se na Saná a skladiště zbraní vojáků věrných někdejšímu prezidentovi Alímu Abdulláhovi Sálihovi.

Podle OSN před boji ze svých domovů uteklo už více než 100 000 lidí a nálety mají přes 500 obětí, z toho nejméně 74 dětí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků