Hlavní obsah
Íránští vojáci pomáhají kolegovi zasaženému při útoku na přehlídce v Ahvázu Foto: Shayan Haji Najafi, ČTK/AP

Ozbrojenci útočili na přehlídku v Íránu, zabili 29 lidí

Při útoku neznámých ozbrojenců na vojenskou přehlídku ve městě Ahváz na jihozápadě Íránu zahynulo v sobotu 29 lidí včetně žen a dětí. Dalších 57 osob utrpělo zranění, informovala íránská arabskojazyčná televize Al-Alam s odvoláním na poslance Modžtabu Zolnúrího, který je členem parlamentní komise pro národní bezpečnost a zahraniční záležitosti.

Íránští vojáci pomáhají kolegovi zasaženému při útoku na přehlídce v Ahvázu Foto: Shayan Haji Najafi, ČTK/AP
Ozbrojenci útočili na přehlídku v Íránu, zabili 29 lidí

Střelba trvala deset minut a vycházela z parku nedaleko míst, kde se přehlídka odehrávala. Jak uvedl zástupce místního guvernéra, útočníci byli čtyři: dva byli zabiti a dva zadrženi. Na sobě měli podle některých informací vojenské uniformy. Mezi zraněnými jsou i děti a novináři.

Ke střelbě se přihlásilo protivládní hnutí Ahvázský národní odpor, později za ni odpovědnost přijala i skupina Islámský stát. Íránské úřady nicméně směřují obvinění jinam.

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf na Twitteru uvedl, že na přehlídku zaútočili „teroristé naverbovaní, vytrénovaní, ozbrojení a zaplacení zahraničím”.

Podle Zarífa jsou za útoky, jako byl ten v Ahvázu zodpovědné státy v regionu, které sponzorují terorismus, a jejich „pánové” z USA. Teherán na tento útok odpoví „rychle a rozhodně, aby ochránil životy Íránců”, dodal šéf diplomacie.

Írán si v noci na neděli předvolal velvyslance Nizozemska, Dánska a Velké Británie a obvinil jejich země z poskytování útočiště íránským opozičním skupinám.

Íránští vojáci po útoku na přehlídce v Ahvázu

Foto: Behrad Ghasemi, ČTK/AP

Íránská státní televize přinesla záběry bezprostředně po útoku. Jsou na nich vidět záchranáři, kteří pomáhají osobě ve vojenské uniformě ležící na zemi. Další členové bezpečnostních složek na sebe pokřikují před tribunou, ze které armádní představitelé sledovali přehlídku.

Televize útočníky označila jako takfírí, což je termín používaný šíity pro sunnitské extremisty, zejména z hnutí Islámský stát. Vojenská přehlídka v Ahvázu i v dalších íránských městech se konala u příležitosti výročí zahájení íránsko-irácké války v 80. letech minulého století.

V Íránu jsou útoky vzácné

Írán je zapojen na straně místních vlád do konfliktů v Sýrii a v Iráku a jeho představitelé upozornili na nebezpečí útoků sunnitských extremistů na íránské cíle. Írán byl přitom teroristických akcí od islámské revoluce v roce 1979 ušetřen.

První smrtící útok sunnitské extremistické organizace Islámský stát v šíitském Iráku přišel loni 7. června. Atentátníci tehdy zaútočili v Teheránu na vysoce symbolická místa. [celá zpráva]

Nejprve pronikli převlečení za ženy do budovy parlamentu, kde zahájili palbu a jeden z nich se zde odpálil. Asi půldruhé hodiny poté zaútočilo několik ozbrojenců v mauzoleu ajatolláha Rúholláha Chomejního, kde se nachází hrob vůdce islámské revoluce z roku 1979. O život přišlo 18 lidí a dalších více než 50 jich utrpělo zranění.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků