Hlavní obsah
Letoun Rafale na francouzské válečné lodi Charles de Gaulle Foto: Benoit Tessier, Reuters

Francouzské letectvo bombardovalo baštu radikálního hnutí Islámský stát ve městě Rakka na východě Sýrie. Letecké údery zasáhly velitelské středisko, náborové středisko džihádistů, sklad zbraní a výcvikový tábor. Islámský stát se přihlásil k pátečním teroristickým útokům v Paříži, které po sobě zanechaly nejméně 129 mrtvých.

Letoun Rafale na francouzské válečné lodi Charles de Gaulle Foto: Benoit Tessier, Reuters
Odveta. Francouzské letectvo bombardovalo metropoli Islámského státu

"První zničený cíl používal DAEŠ (arabská zkratka pro IS) jako velitelský post, náborové středisko džihádistů a sklad zbraní a munice. Druhý cíl ukrýval výcvikový tábor teroristů," uvedlo ministerstvo v prohlášení.

Leteckého úderu se v neděli večer zúčastnilo 12 letounů, které shodily 20 bomb. Byl to největší francouzský nálet na pozice IS od září, kdy s nimi Paříž ve větší míře začala, sdělilo ministerstvo.

Francouzské letouny vzlétly z míst v Jordánsku a Perském zálivu a koordinovaly se s americkým letectvem.

Ďábelský plán z Rakky

Islámský stát loni vyhlásil na části Sýrie chalífát a tamní město Rakka se stalo jeho střediskem. Podle irácké tajné služby byla právě Rakka místem, kde se plánovaly páteční pařížské útoky, uvedla agentura AP.

Vojenská přehlídka ozbrojenců z Islámského státu v syrském městě Rakka

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Islámský stát ovládá podle odhadů až polovinu syrského území. Jde ale o jeho řídce obydlené oblasti, většinu velkých měst na západě drží v rukou stále Damašek.

Syrský prezident Bašár Asad atentáty v Paříži odsoudil. Vina ale podle něj padá také na Francii a její politiku, která umožňuje šíření terorismu. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků