Hlavní obsah
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu Foto: ČTK/AP

O útoku na Írán už je rozhodnuto, jsou přesvědčeni američtí zpravodajci

Americké zpravodajské služby jsou přesvědčeny, že izraelští představitelé již v principu rozhodli o útoku na Írán, uvedla v pondělí izraelská televize Kanál 2. Úderu může zabránit už jen významná změna v postojích Teheránu k jeho jadernému programu v několika příštích týdnech a měsících, řekl televizi nejmenovaný zástupce americké rozvědky.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu Foto: ČTK/AP
O útoku na Írán už je rozhodnuto, jsou přesvědčeni američtí zpravodajci

„Útok se rovná sebevraždě,“ varoval současně citovaný zdroj. Američané a Izraelci se podle televize zásadně rozcházejí v postoji vůči vojenské akci.

USA upozorňují, že útok na íránská jaderná zařízení bude mít vážné důsledky v celé oblasti a může vyvolat nový globální konflikt. Varují, že do války se pod tlakem "ulice" zapojí i další arabské státy. Důsledkem útoku budou podle Američanů i nové závody v jaderném zbrojení.

Lidé z okolí izraelského premiéra Benjamina Netanjahua reportáž izraelské televize odsoudili jako součást zastrašovací taktiky odpůrců útoku v USA. Netanjahu je v současnosti na návštěvě Washingtonu. V pondělí údajně americkému prezidentovi Baracku Obamovi řekl, že Izrael o úderu na Írán ještě definitivně nerozhodl. Znovu si však pro svoji zemi vyhradil právo vést „preventivní útok“. V úterý pak varoval, že v otázce Íránu už nezbývá moc času.

Obama na Netanjahua naléhá, aby volil diplomatické řešení. Zároveň však o víkendu dvakrát zdůraznil, že útok vyloučit nelze, nebude-li Írán spolupracovat.

Západ se obává, že Teherán chce vyrobit atomovou bombu. Íránci to však popírají s tím, že jejich program je pro civilní účely s využitím v energetice, zdravotnictví a výzkumu.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) nedávno zopakovala, že nemůže vyloučit vojenský charakter části íránského programu. Íránská strana v úterý kontrovala prohlášením státní agentury ISNA, že do zbrojního pracoviště na základně Parčín budou vpuštěni inspektoři MAAE. Před dvěma týdny jim vstup na základnu dovolen nebyl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků