Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Omar Sobhani , Reuters

Nejméně jeden mrtvý po sebevražedném útoku na vojáky NATO v Kábulu

Nejméně jednoho mrtvého afghánského civilistu a čtyři raněné si v pondělí ráno vyžádal sebevražedný atentát, jehož terčem se nejspíše měli stát vojáci Severoatlantické aliance z konvoje projíždějícího poblíž kábulského letiště. Napsala to agentura AFP s odvoláním na mluvčího afghánského ministerstva vnitra.

Ilustrační foto Foto: Omar Sobhani , Reuters
Nejméně jeden mrtvý po sebevražedném útoku na vojáky NATO v Kábulu

K útoku se přihlásili povstalci z radikálního hnutí Tálibán, kteří přibližně 13 tisíc západních vojáků v Afghánistánu označují za "okupanty". Před týdnem při sebevražedném atentátu u základny Bagrám zahynulo šest amerických vojáků.

Pondělní atentát následoval po návštěvě náčelníka generálního štábu pákistánské armády Rahíla Šarífa v Kábulu, kde jednal o kontaktech mezi afghánskou vládou a hnutím Tálibán a o situaci v zemi po částečném stažení spojeneckých jednotek.

Mírové rozhovory mezi Kábulem a Tálibánem stagnují od letošního července, kdy byla oznámena smrt bývalého vůdce islamistického hnutí mully Muhammada Umara.

Pákistán je v přípravě mírových rozhovorů klíčovým hráčem. Pákistánská tajná služba bývá často obviňována ze spolupráce s Tálibánem a přes propustnou hranici mezi oběma zeměmi volně přecházejí ozbrojení teroristé. Počátkem prosince se Kábul a Islámábád dohodly na společném postupu ve snaze přivést Tálibán zpět k jednacímu stolu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků