Hlavní obsah
Provincie Badachšán v Afghánistánu Foto: Novinky

Nejméně 30 horníků zemřelo v nelegálním dole na zlato v Afghánistánu

Nejméně 30 horníků v neděli zahynulo při sesuvu půdy v nelegálním dole na zlato v provincii Badachšán na severu Afghánistánu. Při neštěstí bylo dalších sedm horníků zraněno, upřesnil provinční policejní mluvčí Sanaulláh Ruhání podle agentury Reuters. Jeho první informace přitom uváděla 20 zraněných.

Provincie Badachšán v Afghánistánu Foto: Novinky
Nejméně 30 horníků zemřelo v nelegálním dole na zlato v Afghánistánu

Nejmenovaný člen provinční rady řekl agentuře DPA, že zraněných je nejméně 12. Mnoho dalších horníků je ale podle něj stále ještě uvězněno pod zemí. Podle mluvčího guvernéra okresu, kde se nehoda stala, jde o důl bez jakýchkoliv bezpečnostních standardů, v podstatě tunel, který vesničané vykopali do hloubky 60 metrů.

"Použili rypadlo, aby vyhloubili velkou jámu v říčním dně, a při tom se to všechno zřítilo na desítky mužů. Vesničané to tak dělají už celá desetiletí, bez jakékoliv vládní kontroly," řekl AFP. "Vyslali jsme tam záchranáře, ale vesničané už začali vyprošťovat těla," dodal.

Ilegální těžba surovin je v Afghánistánu velkým problémem, připomněla DPA. Prospěch z ní mají povstalci a obchodníci se surovinami. Afghánská vláda má v důsledku dlouholetých ozbrojených konfliktů s radikálně islamistickým hnutím Tálibán pod kontrolou jen části země.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků