Hlavní obsah
Avigdor Lieberman na archivním snímku Foto: Ronen Zvulun, Reuters

Musíme Hamásu zasadit co nejtvrdší úder, prohlásil izraelský ministr obrany

Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman v neděli pohrozil vojenskou operací palestinskému radikálnímu hnutí Hamás, které ovládá Pásmo Gazy. Informovala o tom agentura DPA. Situace na hranicích Gazy a Izraele je několik měsíců vyhrocená kvůli palestinským protestům, při kterých izraelští vojáci zastřelili přes 200 Palestinců.

Avigdor Lieberman na archivním snímku Foto: Ronen Zvulun, Reuters
Musíme Hamásu zasadit co nejtvrdší úder, prohlásil izraelský ministr obrany

„Dostali jsme se do bodu, kdy musíme Hamásu zasadit co nejtvrdší úder,“ řekl Lieberman v rozhovoru se zpravodajským portálem ynet. Rozhodnutí o vojenské akci je v kompetenci izraelské vlády.

Palestinci v Gaze od konce března a většinou v pátek protestují proti blokádě a za možnost vrátit se na území, která byla kdysi domovem jejich předků, ale dnes leží v Izraeli.

Tento týden při páteční demonstraci zastřelili vojáci sedm Palestinců. [celá zpráva]

Podle izraelské armády se na demonstraci sešlo asi 15.000 Palestinců, kteří na házeli na vojáky nejen kamení, ale i zápalné lahve a granáty.

Situace u Gazy je neúnosná

Lieberman prohlásil, že Hamás násilí na hranicích změnil ve strategickou zbraň, s jejíž pomocí se radikálové snaží otupit izraelskou odhodlanost. Dodal, že jednání o příměří, které zprostředkovává Egypt, nevede k žádnému výsledku.

Podle Liebermana je situace na pomezí Gazy již neúnosná. „Než se ale zvolí válka, je třeba nejdříve vyzkoušet všechny ostatní možnosti,“ dodal s tím, že je přesvědčen, že Izrael v posledních měsících vyvinul maximální úsilí, aby se situace vyřešila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků