Hlavní obsah
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se sešel v Irbílu s prezidentem Regionu iráckého Kurdistánu Masúdem Barzáním (vpravo). Foto: Tereza Šupová, ČTK

Kurdští bojovníci by se měli léčit v České republice

Kurdové zranění v bojích s radikály z hnutí Islámský stát (IS), kteří ovládli sever Iráku, by se v budoucnu mohli léčit v českých lázních. V rozhovoru s kurdskými představiteli o tom ve čtvrtek večer debatoval český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který navštívil středisko iráckého autonomního Kurdistánu Irbíl.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se sešel v Irbílu s prezidentem Regionu iráckého Kurdistánu Masúdem Barzáním (vpravo). Foto: Tereza Šupová, ČTK
Kurdští bojovníci by se měli léčit v České republice

V Irbílu šéf české diplomacie jednal s prezidentem autonomního Kurdistánu Masúdem Barzáním i jeho synovcem, předsedou kurdské regionální vlády Nečirvanem Barzáním. „Mluvili jsme s nimi o tom, že máme lázně velmi dobře vybavené pro rehabilitaci podobných typů zranění, jako jsou tady. Bohužel jsme si to vyzkoušeli i na našich vlastních zraněných vojácích v Afghánistánu,” uvedl Zaorálek.

„Vzhledem k tomu, že mluví o tisících zraněných, tak není divu, že je to velmi zaujalo. Všichni tady znají Karlovy Vary, mají v naše lázně důvěru a všichni jsme se shodli na tom, že je to velmi dobrý nápad a že na tom budeme dále pracovat,” dodal český ministr. Svůj návrh přednesl i na jednání u kurdského prezidenta, kterého se zúčastnil i vůdce pešmergů. Ten stejně jako Barzání dorazil na schůzku přímo z fronty, kde řídí boje.

Idea se zrodila, když Češi z úst kurdských představitelů zaslechli, „kolik mají zraněných a že v rámci celého Iráku nesou největší ztráty”.

Sobotkova vláda navíc řeší podporu českého lázeňství a fakt, že „nám v některých oblastech vypadla klientela například z Libye nebo ruská klientela v Karlových Varech i jinde”.

Další vojenská pomoc

Jednání s Kurdy se ale týkala i několika dalších témat, zejména jejich postoje k centrální irácké vládě i české vojenské pomoci. Česká vláda letos na konci srpna rozhodla, že Kurdům daruje munici v hodnotě 41 miliónů korun. Její část byla již v září do Irbílu odeslána.

Nyní prý Kurdové projevili zájem i o další vojenský materiál. „Mají velký zájem o helikoptéry či letadla. V tomto typu boje, který tady je, se ovládání boje ze vzduchu a podpora pozemním jednotkám ukazují být nesmírně důležité,” přiblížil jednání s Kurdy šéf české diplomacie. Hovořili prý například i o letounech typu L-39 a zajímali se i o to, jak se vyvíjí prodej letadel L-159 Bagdádu, o kterém se nyní jedná.

Nespokojenost s Bagdádem

Kurdové nejsou podle Zaorálka s dosavadním řešením situace ohledně využívání ropného exportu i placení státních úředníků „zcela spokojeni”. „Je tu určitá nejistota, do jaké míry vláda splní všechno, co slíbila,” popsal Zaorálek. Kurdové mají podle něj pocit, že na nich leží velké břemeno nynějších problémů a centrální vláda to dostatečně nezohledňuje.

„Velká část boje proti ISIL leží na nich, mají již 700 mrtvých a tisíce zraněných. Jejich ztráty i nasazení jsou nesmírné,” řekl šéf české diplomacie. ISIL je zkratkou pro Irácký stát v Iráku a Levantě, což je název, kteří radikálové z IS dříve používali.

„Oni mají dojem, že irácká armáda je armádou, do které Spojené státy deset let investovaly úsilí a prostředky na vybavení a jak trochu ironicky říkají, že tato desetiletá práce se během deseti dnů rozpadla. Domnívají se, že Irák si neodvedl svůj kus práce při obraně země,” popsal Zaorálek postoje Kurdů. Se současnými kroky Bagdádu podle něj Kurdové v zásadě souhlasí, nicméně zajímá je, co centrální vláda skutečně provede, aby vyřešila tuto situaci, která je zásadní pro osud celého Iráku.

Pokud jde o letecké údery, které nyní v Iráku podnikají USA a jejich spojenci, těch si Kurdové velmi váží. Jsou si nicméně vědomi toho, že samotné nálety porážku IS nezpůsobí. „Bude potřeba daleko masivnější nasazení prostředků na zemi. Kurdové zastávají názor, že nálety jsou velmi důležité, ale nejsou schopny vyřešit osvobození Mosulu a dalších velkých měst. Mosul má dva milióny obyvatel, na to nemají sílu ani když se spojí pešmergové s iráckou armádou,” nechal se slyšet Zaorálek.

Na nezávislost není vhodná doba

Pokud jde o možnou nezávislost Kurdistánu, o které se ještě před vzestupem islamistů spekulovalo, nyní toto téma prý není na místě. „Oni sami říkají, že teď není ten správný čas řešit podobné věci. Vědí, že teď, pokud chtějí odpovědět na existující nebezpečí, musí to dělat společně,” řekl Zaorálek.

Anketa
Je správné nabídnout zraněným kurdským bojovníkům léčení v českých lázních?
Ano, bojují proti IS, jsou na naší straně
30.9 %
Ne, mohli by být nebezpeční
69.1 %
Celkem hlasovalo 3010 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků