Hlavní obsah
Vrchní velitel íránských Revolučních gard Mohammad Alí Džafarí Foto: ISNA/Mehdi Ghasemi , Reuters

Vlivné a nebezpečné íránské Revoluční gardy v pátek přiznaly, že byl zabit jeden z jejich velitelů generál Abbás Asemí. Zahynul při atentátu podniknutého u kurdského města Sardašt, které leží nedaleko hranice s Irákem.

Vrchní velitel íránských Revolučních gard Mohammad Alí Džafarí Foto: ISNA/Mehdi Ghasemi , Reuters
Kurdové zabili generála íránských Revolučních gard

K útoku se přihlásila separatistická Strana svobodného života Kurdistánu (PJAK), kterou označují za teroristickou shodně Teherán i Washington.

Televize Al-Džazíra popsala incident jako útok na automobil, v němž jeli na severozápadě země gardisté včetně velitele. Kromě něj zahynulo pět dalších příslušníků gard.

Íránská armáda v pondělí oznámila, že se na irácké hranici zmocnila hlavní základny této organizace. PJAK je militantní odnoží Strany kurdských pracujících (PKK).

V Íránu, stejně jako v sousedním Turecku a Iráku, žije silná kurdská komunita. Kurdští povstalci v čele s PKK bojují už přes 25 let za větší autonomii etnické vlasti Kurdů. Od roku 1984 si konflikt vyžádal na 45 000 životů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků