Hlavní obsah
Izraelský premiér Bejnamin Netanjahu Foto: Sputnik, Reuters

Konec vládní krize v Izraeli. Parlament schválil Netanjahuovu vládu národní jednoty

Izraelský parlament v neděli schválil novou vládu národní jednoty, kterou poslancům představil premiér Benjamin Netanjahu. Ten vládu sestavil po dohodě s politickým rivalem Bennym Gancem, který se do jejího čela postaví po 18 měsících příští rok v říjnu. Pro kabinet, v němž zasedne celkem 36 ministrů, hlasovalo 73 poslanců, tedy o 12 více, než je požadovaná většina.

Izraelský premiér Bejnamin Netanjahu Foto: Sputnik, Reuters
Konec vládní krize v Izraeli. Parlament schválil Netanjahuovu vládu národní jednoty

Vláda pak složila přísahu, a ukončila tak 18 měsíců trvající politickou krizi v zemi. Kabinet začne pracovat přesně týden předtím, než Netanjahu 24. května stane před soudem kvůli obvinění z korupce, informují zahraniční agentury.

„Veřejnost chtěla jednotu, a tu také dostala,” řekl Netanjahu poslancům, z nichž proti nové vládě hlasovalo 46. Vláda národní jednoty měla původně slib složit už ve čtvrtek, Netanjahu ale oznámil odklad kvůli tomu, že se mu nepodařilo včas dokončit obsazení všech ministerských postů. Sestavení vlády bylo komplikované mimo jiné i proto, že také v čele některých resortů se budou politici v polovině volebního období střídat. Ganc, který vede centristickou formaci Modrá a bílá, bude zpočátku zastávat post ministra obrany.

Dohoda podle Netanjahua zabránila konání dalších voleb poté, co troje předchozí volby od loňského dubna skončily patem.

Anexe židovských osad

Gratulační dopis izraelskému prezidentovi Reuvenu Rivlinovu zaslal český prezident Miloš Zeman. Izraelskému protějšku v něm poblahopřál k úspěšnému sestavení vlády národní jednoty, která, „jak věřím, bude pracovat pro blaho státu Izrael”, napsal Zeman. „Jsem velice rád, že Izrael i nadále pokračuje v obraně demokratických hodnot, na nichž je založen, a současně posiluje svou regionální pozici,” dodal.

Anexe nás nevzdálí míru, přiblíží nás k němu.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu v parlamentu zmínil možnou anexi židovských osad na palestinském Západním břehu Jordánu, což je bod, který je obsažen i v koaliční dohodě. „Nastal čas” anektovat části okupovaného Západního břehu Jordánu, prohlásil Netanjahu. „Taková je pravda: tato území jsou tam, kde se židovský národ zrodil a vyvíjel. Je načase uplatnit izraelské zákony a napsat novou slavnou kapitolu v dějinách sionismu,” citovala Netanjahua agentura AFP.

„Anexe nás nevzdálí míru, přiblíží nás k němu,” řekl Netanjahu. Podle něj všichni vědí, že statisíce obyvatel Judeje a Samaří zůstanou navždy tam, kde jsou, ať už bude dosaženo jakékoliv mírové dohody. Termínem Judea a Samaří označují izraelské autority Západní břeh Jordánu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků