Hlavní obsah
Rabín seslal na Mahmúda Abbáse a ostatní Palestince během své modlitby mor. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Izraelský rabín sesílal v modlitbě na Palestince mor

Sesílání moru na Palestince či přání, aby zmizeli z tohoto světa vyslovil v sobotu večer během své tradiční modlitby vůdce izraelské ultraortodoxní strany Šas rabín Ovadia Josef. Učinil tak před středečním obnovením mírových rozhovorů mezi izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a palestinským předákem Mahmúdem Abbásem. Jednání byla přerušena před 20 měsíci.

Rabín seslal na Mahmúda Abbáse a ostatní Palestince během své modlitby mor. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Izraelský rabín sesílal v modlitbě na Palestince mor

"Ať všichni zlí, kteří nenávidějí Izrael, jako je Mahmúd Abbás a všichni Palestinci, zmizí z našeho světa. Ať je stihne mor!" prohlásil Josef v modlitbě přenášené izraelským vojenským rozhlasem.

Poslanec Šasu Nissim Zeev se snažil dopad Josefových slov zmírnit s tvrzením, že rabín citoval z Talmudu, aby Bůh nechal zmizet nepřátele Izraele ve prospěch míru. Palestinci v čele s Abbásem požadují bezpodmínečné zastavení výstavby židovských osad na palestinských územích. Zatímco USA v tom Palestince podporují, Josef to ostře kritizuje.

Obama chce izraelsko-palestinský konflikt vyřešit do dvou let

Osady jsou zdrojem napětí i mezi Izraelem a USA, jejichž prezident Barack Obama chce do dvou let vyřešit izraelsko-palestinský problém. Washington poukazuje na to, že výstavba v osadách je komplikací. Je proto otázkou, zda osobní setkání Abbáse a Netanjahjua při nesmiřitelnosti vzájemných postojů může vůbec přinést nějaký zlom.

Od července panuje mezi oběma stranami napětí po oznámení nového projektu výstavby ve východním Jeruzalémě, který Izrael obsadil v roce 1967 a později v rozporu s mezinárodním právem anektoval. Palestinci počítají s východní částí Jeruzaléma jako s hlavním městem svého budoucího státu.

Netanjahu se v červenci ohradil proti výtkám Američanů, když řekl, že je nepřijatelné, aby "Židé neměli právo žít a stavět ve východním Jeruzalémě". Josef, který je znám svými ostrými výroky, se už koncem 80. let vyslovil pro územní rozdělení mezi Izraelem a Palestinci "v zájmu záchrany židovských životů".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků