Hlavní obsah
Syrská protivzdušná obrana likvidovala izraelské střely. (Ilustrační foto) Foto: Khalil Hamra, ČTK/AP

Izraelské rakety zasáhly cíle v Sýrii. Zemřeli dva civilisté

Izraelská armáda při odvetném útoku zasáhla v Sýrii desítky cílů. Dva civilisté při útoku zemřeli, další byli zraněni. Několik raket nad Damaškem zničila protivzdušná obrana, napsala syrská státní agentura SANA.

Syrská protivzdušná obrana likvidovala izraelské střely. (Ilustrační foto) Foto: Khalil Hamra, ČTK/AP
Izraelské rakety zasáhly cíle v Sýrii. Zemřeli dva civilisté

„Zhruba hodinu po půlnoci vypálily izraelské letouny nad Golanskými výšinami a Mardžajúnem střely,“ uvedl zdroj ze syrské armády pro státní agenturu. SANA tvrdí, že většinu z nich syrský protivzdušný systém zneškodnil.

Dva civilisté zemřeli poté, co jejich dům jihozápadně od Damašku zasáhl šrapnel. Při náletu bylo zraněno i několik dalších lidí poblíž hlavního města.

Izraelská armáda uvedla, že útok byl odvetou za čtyři úterní syrské rakety. Ty cílily na Golanské výšiny, jejichž část Izrael okupuje, a protiraketová obrana je všechny zneškodnila. „V reakci na rakety odpálené íránskými silami ze syrského území na Izrael včera večer zasáhly bojové letouny izraelské armády vojenské cíle íránských jednotek Al-Kuds a syrských ozbrojených sil, včetně raket země-vzduch, vojenských základen a skladišť se zbraněmi,” uvedla izraelská armáda v prohlášení.

Izrael ještě donedávna své vojenské operace nekomentoval, o úderech na íránské cíle v Sýrii však informuje.

„Pravidla se změnila. Kdokoliv přes den vypálí na Izrael, nebude v noci spát. Náš vzkaz vedení Íránu je jasný: už nemáte imunitu. Kamkoliv natáhnete svá chapadla, usekneme vám je,” prohlásil podle listu Jediot Achronot izraelský ministr obrany Naftali Bennett.

Od začátku syrského konfliktu v roce 2011 vedl Izrael několik útoků v Sýrii proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada a proti jeho spojencům – Íránu a libanonskému Hizballáhu.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo utlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, se během let zapojením různých regionálních a zahraničních sil zkomplikovala. Násilí si vyžádalo již nejméně 400 tisíc obětí a přes 11 milionů obyvatel muselo opustit své domovy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků