Hlavní obsah
Izraelští vojáci odvádějí v Hebronu protestujícího Palestince v masce Obamy s Kingovým heslem: mám sen Foto: Bernat Armangue, ČTK/AP

Izraelský soud ve čtvrtek rozhodl o vyhoštění tří Evropanů včetně jednoho českého občana, kteří byli ve středu zatčeni na západním břehu Jordánu v Hebronu při manifestaci. Lidé protestovali proti americké politice na pozadí návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy.

Izraelští vojáci odvádějí v Hebronu protestujícího Palestince v masce Obamy s Kingovým heslem: mám sen Foto: Bernat Armangue, ČTK/AP
Izraelci vyhostili Čecha, který v Hebronu protestoval proti Obamovi

Izrael zatím o případu českou stranu neinformoval, řekla česká konzulka Šimona Veselá. Konzulát si proto sám informaci vyžádal a na vyjádření izraelské strany čeká. Konzulka připustila, že Čechovi hrozí rychlá deportace, protože izraelské úřady v takových případech rozhodují promptně, do 48 hodin.

Ani české ministerstvo zahraničí nemá podle zástupce ředitelky tiskového odboru Karla Šrola přesné informace o tom, co je muži kladeno za vinu. "Explicitně se vyjádřil tak, že nemá zájem kontaktovat české velvyslanectví," řekl Šrol.

Účastníci hebronské akce přišli s maskami Martina Luthera Kinga a Obamy, který ve středu přicestoval na třídenní návštěvu. Organizátoři akce chtěli Obamovi připomenout Kingův boj proti diskriminaci v USA. "Představujeme zde Obamu, jehož předci, jako byl King, bojovali za svobodu. Odmítáme zjevné zaujetí USA pro Izrael. Doufali jsme, že první černošský prezident USA bude vůči Palestincům spravedlivější," řekl palestinskému serveru Maan organizátor akce Ísá Amru, který byl mezi zatčenými.

Mluvčí izraelské armády řekla, že vojáci zadrželi šest účastníků, protože vstoupili do uzavřené vojenské zóny.

Demonstranti v Hebronu v maskách Obamy a Kinga požadují konec apartheidu.

Foto: Reuters

Podle Mezinárodního hnutí solidarity (ISM) Izraelci zatkli tři Palestince a tři Evropany - Čecha, Němce a Dána, o nichž organizace hovoří jako o dobrovolnících. Několik z nich bylo obviněno z napadení vojáků, což ale ISM popírá. Po středečním výslechu mají být dnes předvoláni před soud do Jeruzaléma. Cizincům hrozí deportace.

Hebron leží jižně od Jeruzaléma a obývá ho přes 160 000 Palestinců. Žije tam malá komunita asi 500 Židů, k jejichž ochraně je na místě početná vojenská posádka. Kvůli zajištění jejich bezpečnosti byla uzavřena část centra města.

Izraelský voják brání v přístupu aktivistům v masce Martina Luthera Kinga

Foto: Bernat Armangue, ČTK/AP

Mnohem bouřlivější protesty proti Obamovi se tento týden konaly v Ramalláhu. Ve středu se ve středu města shromáždilo několik set lidí a palestinská samospráva na dobu prezidentovy návštěvy vyhlásila zákaz vycházení, protože organizátoři protestu hrozili dalšími akcemi.

Účastníci protestu hovořili o "záludném Obamovi, obránci státu Židů". Na transparentech stála hesla "Amerika je matkou teroru", "Tento národ se nenechá Američany pokořovat", "Obamo, vrať se domů, Palestina není na prodej".

Právě v Ramalláhu ve čtvrtek jednal Obama s palestinským vedením.

Skupina palestinských právníků požádala místního generálního prokurátora, aby byl Obama po příjezdu do Ramalláhu zatčen. Důvodem je zabití palestinského novináře Mázina Dany, jehož američtí vojáci zastřelili v roce 2003 v Iráku, protože ho považovali za teroristu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků