Hlavní obsah
Palestinský chlapec si svítí v Gaze svíčkou. Foto: Suhaib Salem , Reuters

Izrael zmírní blokádu pásma Gazy

Izrael v úterý jednorázově obnoví dodávky pohonných hmot a zdravotnických potřeb do palestinského pásma Gazy. Po čtyřdenní blokádě o tom v pondělí rozhodl izraelský ministr obrany Ehud Barak. Izrael blokádou oplácí Palestincům neustálé ostřelování svého území raketami. Jeho počínání ale kritizovaly evropské i arabské státy.

Palestinský chlapec si svítí v Gaze svíčkou. Foto: Suhaib Salem , Reuters
Izrael zmírní blokádu pásma Gazy

Podle nejmenovaných izraelských zdrojů citovaných agenturou AP Barak po konzultacích na vysoké úrovni rozhodl zmírnit blokádu jednostrannou dodávkou zdravotnických potřeb, dieselového paliva pro generátory a plynu pro domácnosti. Zákaz dovozu benzinu ale zůstane v platnosti.

"Doufáme, že Hamás náš vzkaz pochopil. Dokážou zastavit raketovou palbu, když chtějí," řekl na adresu vládnoucího hnutí Hamás mluvčí Barakova úřadu. 

Palestinci jen za minulý týden vypálili z pásma Gazy na Izrael dvě stovky raket a granátů. Izraelští vojáci při odvetných akcích zabili 37 Palestinců.

Izraelský premiér Ehud Olmert blokádu zdůvodnil snahou přimět radikální Palestince, aby upustili od raketového ostřelování území židovského státu. Izrael ujistil, že nepřipustí, aby v pásmu vypukla humanitární krize.

Hamás zdůrazňuje tragické následky blokády

Hnutí Hamás uvedlo, že kvůli zablokování dodávek energie a následné odstávce elektřiny zahynulo v nemocnicích pět pacientů. Místní představitel zdravotní správy, lékař Moaja Hassaniajan, uvedl, že nemocnice čelí katastrofické volbě mezi "odstavením elektřiny pro děti v inkubátorech, nebo pro pacienty se srdečními operacemi.“

Ředitel jediné elektrárny v Gaze uvedl, že pravidelné dodávky paliva z Izraele nepřišly, protože terminál Nahal Oz byl uzavřen. Elektrárna podle něj už neměla žádné zásoby paliva. Podle dalšího představitele elektrárny je odstávkou postiženo asi 800 000 lidí z půldruhého miliónu obyvatel pásma.

:. Jediná elektrárna v Gaze foto: Reuters/Ibraheem Abu Mustafa

Místní nemocnice proto použily nouzové generátory. „To znamená, že zdravotnické přístroje nutné pro udržení života fungují, ale není energie na topení, a v noci byla v nemocnici velká zima,“ sdělil John Ging z úřadu OSN pro palestinské uprchlíky v Gaze. Navíc hrozí, že brzo dojde i nafta pro generátory. Izrael v pondělí oznámil, že uzávěra potrvá.

OSN varovala, že pokračování blokády by mohlo drasticky postihnout nemocnice, vodárny a kanalizaci. To by znamenalo snížení humanitárních standard, uvedl mluvčí úřadu Christopher Gunness. Varoval před vypuknutím humanitární krize, i když potravin je zatím v pásmu dost. Pekárny však nepracovaly, protože neměly na čem péci.

Podle Izraele jde o trik Hamásu

Izrael palestinské nářky odmítá. Podle mluvčího izraelského ministerstva zahraničí Arje Mekelema pásmo Gazy nadále dostává z Izraele 60 procent elektrické energie. Výpadek je trikem Hamásu, jak předstírat krizi s cílem připoutat mezinárodní pozornost, uvedl Mekelem.

Elektřina v Gaze
Dodávky z Izraele60 procent spotřeby
Dodávky z Egypta8 procent
Elektrárna v Gaze32 procent
Celková spotřeba pásma činí 200 MW

Izrael zdůrazňoval, že nebyly omezeny dodávky topného oleje, ale benzínu a nafty . Olmert uvedl, že obyvatelé Gazy "mohou chodit pěšky" do té doby, dokud neskončí ostřelování Izraele ze strany radikálních palestinských skupin, které přemísťují rakety na autech. Dodal, že lidem v Gaze poskytne vše, co potřebují k životu, ale ne luxus, který by jim dělal život pohodlnější.

Olmert také zdůraznil, že v důsledku ostřelování 75 procent dětí v oblasti pouště Negev trpí strachem. A od vyhlášení blokády se počet útoků snížil, o víkendu dopadly na území Izraele jen dvě rakety a v pondělí jedna.

O přerušení dodávek a odříznutí pásma Gazy rozhodl už ve čtvrtek izraelský ministr obrany Ehud Barak kvůli přetrvávajícímu ostřelování Izraele palestinskými raketami. Jen od úterý, kdy Izrael zahájil akci v pásmu s cílem omezit ostřelování, jich na území židovského státu dopadlo dvě stě. Při akcích zahynulo 18 Palestinců, především radikálů. Uzávěra byla spuštěna v pátek a podle CNN jsou přerušeny i dodávky léků a potravin.

Hamás nemíní ustoupit

Hamás však na tlak Izraele v neděli reagoval odmítavě: „Nevztyčíme bílou vlajku a nevzdáme se,“ uvedl mluvčí hnutí Sami Zahrí.

:. Palestinci ve frontě na zemní plynfoto: Reuters/Ibraheem Abu Mustafa

Nejvyšší představitel Hamásu, v Sýrii žijící Chálid Mišál v jednom ze svých vzácných vystoupení vyzval Araby, aby se spojili. „Všichni arabští vůdci by měli vytvořit skutečný tlak, aby zastavili tento sionistický zločin,“ řekl Mišál. V neděli údajně kontaktoval Egypt a Saúdskou Arábii.

I předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás ze znepřáteleného hnutí Fatah vyzval, že je potřeba zapomenout na rozdíly a pomoci obyvatelům pásma Gazy. Chce svolat krizovou schůzku Arabské ligy.

Izrael i v pondělí v noci pokračoval v akcích proti palestinským radikálům v Gaze. Podnikl další nálety na sever pásma, přičemž zranil jednoho z velitelů ozbrojeného křídla Fatahu a zabil jednoho z jeho mužů.

Už loni na na konci října Izrael omezil dodávky paliva a energie do Gazy, ostřelování raketami však pokračovalo. Izraelská vláda kvůli omezení dodávek čelila kritice z celého světa.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků