Hlavní obsah

Při izraelsko-palestinských ozbrojených střetech přišlo během úterka o život nejméně 18 lidí. Na severu pásma Gazy izraelští vojáci zabili 17 Palestinců a později jeden palestinský odstřelovač zastřelil ekvádorského dělníka pracujícího na poli v jižním Izraeli. Zranění utrpělo asi 40 osob, z nichž několik je raněno těžce. Je to nejhorší střet od loňského léta, kdy si vládu nad pásmem Gazy vybojoval radikální Hamás.

V bojích mezi Izraelci a Palestinci padlo za den 18 lidí

Podle místních zdravotnických zdrojů jsou mezi palestinskými oběťmi hlavně islámští radikálové, ale o život přišel také syn jednoho z vůdců Hamásu a tři civilisté. Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás jednání Izraelců označil za masakr, Izrael hovoří o rutinní akci proti teroristům.

Podle svědků nejdříve pronikla izraelská jednotka do Zajtúnu. Zaútočila tam na dům, který v minulosti Palestinci údajně používali k odpalování raket. Ozbrojení Palestinci na vojáky začali střílet a nastal boj. K původnímu izraelskému oddílu pak armáda vyslala tanky, obrněné vozy a vrtulníky. Lékaři, kteří identifikovali mrtvé a ošetřovali raněné, oznámili, že mezi mrtvými je čtyřiadvacetiletý syn vůdce Hamásu Mahmúda Zahara.

Muž, kterého do zad zasáhl palestinský odstřelovač, byl dvacetiletý Ekvádorec, který pracoval v kibucu poblíž pásma Gazy jako dobrovolník.

Zahar, který přišel identifikovat syna, obvinil ze spoluviny Abbáse a jeho stranu Fatah a pohrozil, že Hamás bude na nejnovější události reagovat.

Pásmo Gazy

Od léta 2007 je pod kontrolou radikální strany Hamás, která odmítá vyjednávat s Izraelem. Boj proti němu je jejím programem.

V roce 2005 židovský stát z pásma jednostranně stáhl všechny své osadníky i vojáky. Členové ozbrojeného křídla Hamásu a dalších radikálních skupin z pohraničních oblastí ostřelují raketami Izrael a údajně také tunely pašují zbraně pod hranicí s Egyptem. Izrael na to reaguje jednotlivými vojenskými výpady.

Podle izraelské bezpečnostní služby padlo v uplynulých dvou letech v pásmu přes 800 Palestinců a více než 200 z nich byli civilisté. Izraelci odhadují, že na tomto území působí na 20 000 militantních muslimů.

Podle agentury AP může vést smrt Zaharova syna k rozsáhlé odvetné akci Hamásu. Hned po úterních bojích vypálili členové jeho ozbrojeného křídla minometné střely na dva pohraniční přechody do Izraele.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků