Hlavní obsah
Izraelská posádka u vrtulníku AH-64 Apache Foto: Gil Cohen Magen , Reuters

Izrael vrátil Libanonu smrtící přeshraniční palbu, střet se vyhrocuje

Dva libanonské vojáky zastřelila v pondělí izraelská armáda na společné hranici. Šlo o odvetu za útok libanonského snipera, který v neděli zabil příslušníka Izraelských obranných sil. Zástupci mírové mise OSN v oblasti jednají s oběma stranami a snaží se, aby incident nevedl k eskalaci násilí, uvedla agentura Reuters.

Izraelská posádka u vrtulníku AH-64 Apache Foto: Gil Cohen Magen , Reuters
Izrael vrátil Libanonu smrtící přeshraniční palbu, střet se vyhrocuje

Mluvčí Izraelských obranných sil uvedla, že izraelští vojáci začali střílet, když na libanonské straně demarkační linie zjistili podezřelý pohyb. "Nebudeme tolerovat násilí proti izraelskému státu a vyhrazujeme si právo bránit se proti útočníkům na Izrael a jeho civilisty," citoval Reuters představitele izraelské armády.

Napětí v jinak klidné pohraniční oblasti propuklo, když libanonský odstřelovač začal pálit na izraelské auto, které jelo u hranice, uvedla izraelská armáda. Vystřelil sedm ran na izraelskou stranu a zabil 31letého izraelského vojáka Šlomiho Cohena.

Armáda židovského státu si stěžovala u mise OSN UNIFIL a zvýšila svou pohotovost u hranice.

Mluvčí UNIFIL Andrea Teneti BBC potvrdil, že zastřelený izraelský voják se nacházel na izraelské straně modré demarkační linie.

Nad jižním Libanonem už hlídkují izraelské vrtulníky a v pohotovosti je i libanonská armáda.

„Nebudeme tolerovat násilí proti izraelskému státu a ponecháváme si právo se bránit proti útočníkům na Izrael a jeho civilisty,” citoval Reuters představitele izraelské armády.

Jde o nejvážnější konflikt od roku 2010, kdy zabil libanonský odstřelovač izraelského důstojníka. V létě 2006 vedl Izrael válku s libanonským šíitským hnutím Hizballáh, která si vyžádala na 1300 obětí a neměla vítěze.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků