Hlavní obsah
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu Foto: Uriel Sinai, Reuters

Izrael a Palestinci souhlasili s dalším třídenním příměřím

Palestinští vyjednávači v neděli přistoupili na egyptský návrh na nové 72hodinové příměří, čímž podle agentury AP otevřeli cestu k možnému pokračování káhirských rozhovorů. Izrael, který další příměří podmiňoval zastavením raketové střelby Hamásu, s podmínkami příměří souhlasil.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu Foto: Uriel Sinai, Reuters
Izrael a Palestinci souhlasili s dalším třídenním příměřím

Izraelští vyjednavači se v pondělí vrátí do Káhiry, pokud klid zbraní vydrží, informovala agentura Reuters s odvoláním na izraelské představitele. Egypt navrhl, aby 72hodinové příměří platilo od nedělních 23:00 SELČ.

Izraelská delegace v pátek odjela z Káhiry s tím, že nebude jednat, pokud je země pod palbou. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu již v neděli dopoledne zopakoval, že izraelští vyjednavači do Káhiry nepojedou, dokud budou pokračovat palestinské raketové útoky.

Podle agentury Reuters se na souhlasu s novým příměřím shodly všechny frakce palestinské delegace, která chtěla přimět Izraelce k návratu k jednání.

Izrael: Rakety znemožňují pomoc

Od nedělního rána dopadají na území židovského státu další rakety vypálené z pásma Gazy. K odpovědnosti za tyto útoky se podle agentury AP hlásí menší radikální skupiny operující v Gaze, nikoli palestinské hnutí Hamás.

Rakety dopadly také na parkoviště kamiónů u hraničního přechodu Kerem Šalom, čímž podle izraelské armády Palestinci znemožnili dopravení humanitární pomoci do pásma Gazy.

BEZ KOMENTÁŘE: Palestinské rakety dopadly na hraniční přechod Kerem Šalom

Video: Israel Defense Forces

Izraelské letectvo od půlnoci zasáhlo nejméně 25 cílů v Pásmu Gazy. Při útocích podle palestinských zdrojů zahynuli nejméně čtyři lidé, včetně třináctileté dívky a o rok staršího chlapce.

"Operace Ochranné ostří pokračuje. Nikdy jsme neřekli, že skončila. Bude pokračovat do té doby, než bude dosaženo jejích cílů, a to nějakou chvíli potrvá," prohlásil před dnešním jednáním izraelské vlády v Tel Avivu izraelský premiér Netanjahu. "Izrael nebude vyjednávat, když je pod palbou," dodal.

Předchozí 72hodinové příměří v pásmu Gazy vypršelo v pátek. Palestinci ho nejprve odmítali prodloužit s tím, že Izrael nehodlá přijmout jejich požadavky, jako je příslib ukončení blokády Gazy, propuštění vězňů a otevření hraničních přechodů. Hlavním izraelským požadavkem je odzbrojení Hamásu a demilitarizace pásma Gazy.

Konflikt, který původně začal 8. července, si vyžádal na 1900 mrtvých Palestinců. Izrael má skoro 70 obětí.

V sobotu v Tel Avivu demonstrovalo proti pokračujícímu násilí asi 150 Izraelců. Vzepřeli se tak zákazu izraelské policie, která kvůli pokračujícímu palestinskému ostřelování nedovoluje větší veřejná shromáždění, napsala agentura Reuters.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků