Hlavní obsah
Lidé v ulicích po osvobození Manbidže Foto: Rodi Said, Reuters

Islámský stát ztratil přes čtvrtinu území

Od ledna 2015 ztratil Islámský stát 28 procent území, které ovládal, uvedla analytická společnost IHS, která vydává zbrojařskou ročenku Jane´s. V poslední době se ale rychlost ztráty území značně zpomalila.

Lidé v ulicích po osvobození Manbidže Foto: Rodi Said, Reuters
Islámský stát ztratil přes čtvrtinu území

Za prvních devět měsíců letošního roku se rozloha zmenšila z 78 000 kilometrů čtverečných na 65 500, od července to bylo však jen 2800 kilometrů čtverečných, ovšem se strategicky významnými městy a oblastmi, jako je syrský Manbidž na cestě z Rakky k turecké hranici, nebo letiště Kajjara vzdálené jen 60 km od iráckého Mosulu. Islámský stát také ztratil pohraniční oblasti u Turecka včetně města Džarábulus.

„Územní ztráty Islámského státu jsou od července relativně malé co do velikosti, ale s velkým strategickým významem,“ řekl analytik IHS Columb Strack. „Ztráta přímých cest k příhraničním pašeráckým trasám do Turecka vážně omezila schopnosti skupiny rekrutovat nové bojovníky ze zahraničí,“ vysvětlil.

Menší ztráty v posledních třech měsících souvisejí podle IHS s tím, že Rusko snížilo svoje zapojení do boje proti Islámskému státu. Zatímco na začátku roku, kdy se připravovalo dobytí Palmýry, mířilo 26 procent ruských útoků na IS, v létě už to bylo jen 17 procent.

Expert IHS na Rusko Alex Kokcharov řekl: „Loni v září prezident Putin řekl, že cílem ruské mise je bojovat s mezinárodním terorismem a zejména s Islámským státem. Naše data ale ukazují, že tomu tak není. Ruskou prioritou je poskytovat vojenskou pomoc Asadově vládě a transformovat syrskou občanskou válku z konfliktu více stran do konfliktu mezi syrskou vládou a džihádistickými skupinami, jako je Islámský stát.“ Podle něj je cílem marginalizovat umírněnou opozici, která se bouří proti syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků