Hlavní obsah

Zajatý jordánský pilot Maáz Kasásba je po smrti. Podobně jako dva japonské rukojmí ho zavraždil Islámský stát (IS), uvedl to server Newsweek a doplnil, že pilot byl zaživa upálen. Jordánská státní televize smrt pilota potvrdila a sdělila, že záznam je starý a pilot byl upálen už 3. ledna.

Islámský stát zaživa upálil jordánského pilota

Dvaadvacetiminutové video zveřejněné médiem blízkým IS ukazuje napřed pilota se zavázanýma očima na stole, napsala NBC. Pak je zachycen v oranžovém vězeňském oděvu, jak stojí v kleci, kde je upálen zaživa, uvedli experti z organizace SITE, která se zabývá monitorováním webů islámských radikálů a jejich analýzou.

Okolo klece je rozlitá tekutina, ke které maskovaní lidé hodí hořící pochodeň.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Jordánský pilot Maáz Kasásba na jedné z fotografií před tím, než ho radikálové z Islámského státu zavraždili.

Foto: Twitter/#Jordanianpilot

Podle BBC je záměrem videa šokovat. Spojené státy uvedly, že jeho pravost teprve ověřují. Americký prezident Barack Obama řekl, že pokud je video pravé, zdvojnásobí to odhodlání koalice proti Islámskému státu porazit ho a zničit. Vrahy jordánského pilota čeká odplata, uvedla ve svém prohlášení jordánská armáda.

Kasásba padl do zajetí IS, když jeho letadlo F-16 loni v prosinci sestřelil Islámský stát při náletu na sever Sýrie. Po jeho zajetí zveřejnil Islámský stát osobní dokumenty pilota potvrzující identitu zajatce.

Jordánský pilot Maáz Kasásba na fotografii zveřejněné Islámským státem

Foto: Twitter/#Jordanianpilot

Islámský stát i pilot uvedli, že F-16 zasáhla raketa země vzduch, USA to popírají.

O pilotovi nebylo nějakou dobu slyšet. Když však požadoval Islámský stát za propuštění japonského novináře Kendžiho Gota osvobození irácké atentátnice Sadžídy Rišáviové, Jordánsko uvedlo, že ji propustí pouze v případě, že se na svobodu dostane i Kasasbá. [celá zpráva]

Jordánský pilot Maáz Kasásba

Foto: AFP, Profimedia.cz

Výměna se neuskutečnila, Jordánsko požadovalo důkaz, že pilot žije. Ten nedostalo. [celá zpráva]

Goto byl posléze zavražděn. [celá zpráva]

Po smrti Japonce se Jordánsko obrátilo na Islámský stát s nabídkou na výměnu pilota za atentátnici odsouzenou k smrti, ale neúspěšně. Jordánská televize nyní tvrdí, že záznam se smrtí pilota je už měsíc starý, a pilot tudíž ani nemohl být vyměněn.

Jordánského pilota Maáze Kasásbu vedou radikálové z Islámského státu krátce poté, co se jeho letadlo loni v prosinci zřítilo na severu Sýrie.

Foto: ČTK/AP

Islámský stát dosud svá rukojmí podřezával, smrt pilota se tak z řady těch předchozích vymyká.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků