Hlavní obsah
 

Islámský stát zveřejnil video s vraždou japonského rukojmí

Radikální hnutí Islámský stát (IS) v sobotu zveřejnilo videozáznam, který má ukazovat stětí zadržovaného Japonce Kendžiho Gotoa. Oznámila to americká monitorovací služba SITE. Japonská vláda pravost videa potvrdila. Nahrávka je prý vzkazem pro japonského premiéra.

 
Islámský stát zveřejnil video s vraždou japonského rukojmí

Na záznamu je vidět muž se zahalenou hlavou stojící nad Gotoem s nožem u jeho krku. Následně záběry ukazují tělo, na kterém je položena hlava.

"Kvůli vašemu lehkovážnému rozhodnutí zúčastnit se války, kterou nelze vyhrát, neusmrtí tento nůž pouze Kendžiho, ale bude pokračovat a způsobí masakr kdekoli, kde budou nalezeni vaši lidé. Nechť začne japonský zlý sen," pronesl podle Reuters muž s nožem v projevu určeném japonskému premiérovi.

Terorismu se nepoddáme, zareagoval premiér

"Jsem silně rozhořčen tímto nelidským a odporným teroristickým činem," sdělil podle agentury Reuters premiér Šinzó Abe novinářům se zasmušilým výrazem ve tváři.

"Japonsko bude spolu s mezinárodním společenstvím usilovat o to, aby osoby zodpovědné za tento zločin předvedlo před spravedlnost," sdělil premiér. Terorismu se Japonsko nikdy nepoddá, zopakoval také Abe.

Záběr z videa s údajnou popravou Japonce Kendžiho Gotoa

Foto: Uncredited, ČTK/AP

"Policie se domnívá, že na videu je skutečně zachycen Kendži Goto. Video je s vysokou mírou pravděpodobnosti autentické," řekl po ověření pravosti záznamu ministr obrany Gen Nakatami.

Vraždu odsoudil i americký prezident Barack Obama  i premiéři Velké Británe a Francie.

Sedmačtyřicetiletý japonský novinář a dokumentarista Goto odjel do Sýrie loni v říjnu. Údajně se chtěl pokusit vyjednat propuštění Haruny Jukawy, dalšího Japonce drženého islamisty.

Výměna za teroristku nevyšla

Radikálové za ně chtěli 200 miliónů dolarů, které měly být vyplaceny do pátku 23. ledna. Před týdnem se objevilo video, na němž Goto drží snímek mrtvého Jukawy a viní z kolegovy smrti japonského premiéra Šinzóa Abeho.

Kromě Japonce islamisté podle všeho nadále zadržují také jordánského armádního pilota. Jordánsko a Japonsko se snažili zajistit jejich propuštění. Japonští činitelé ale podle dřívější dnešní zprávy Reuters připustili, že tyto snahy zůstávají na mrtvém bodě a situace byla vysoce nepředvídatelná.

IS ve čtvrtek varoval, že pokud nebude do soumraku irácká teroristka Sadžída Rišávíová propuštěna, bude pilot zabit. Jordánská vláda na požadavek výměny odmítla přistoupit bez jasného důkazu, že je pilot stále naživu.

Stejný hlas, jiné prostředí

Nejnovější nahrávka se podle Reuters o jordánském pilotovi nezmiňuje. Radikál, který na ní hovoří, má stejný britský přízvuk jako muž na dřívějších videonahrávkách IS, které také zachycují smrt rukojmích.

Japonský rukojmí potvrdil popravu svého spoluvězně

Video: Novinky/Reuters

Podobně jako rukojmí islamistů na dřívějších videích má i Goto oranžovou vězeňskou kombinézu. Po celou dobu zhruba minutové nahrávky nepromluví. Oba muži se nachází v hornaté krajině, která se podle všeho odlišuje od pouštní oblasti zachycené na předešlých nahrávkách.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků