Hlavní obsah
Irácké bezpečnostní síly střeží stavbu nové silnice do Sámarry Foto: Reuters

Islámský stát zaútočil na Sámarru

Bojovníci Islámského státu (IS) ve čtvrtek napadli kontrolní stanoviště v iráckém městě Sámarra. Na cestě vedoucí na západ města zaútočilo pět sebevražedných atentátníků. Posty vládních sil byly poté ostřelovány z minometů. Útoky si vyžádaly tři mrtvé a 28 zraněných, uvedla BBC.

Irácké bezpečnostní síly střeží stavbu nové silnice do Sámarry Foto: Reuters
Islámský stát zaútočil na Sámarru

Islámský stát Sámarru obklíčil už při červnové ofenzívě. Svaté šíitské město, ve kterém ale žijí především sunnité, se mu však nepodařilo dobýt. V posledních týdnech obránci zastavili Islámský stát a vojáci s pomocí šíitských milicí a amerických náletů obsadili města a vesnice jižně od Sámarry.

Poslední útok IS začal ve čtvrtek před rozbřeskem. Při útocích pick-upů s cisternami na vodu naplněnými výbušninami zahynuli nejméně dva policisté a jeden civilista.
Zatím není jasné kolik pick-upů zasáhlo síle.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Bitva s obránci města trvala několik hodin. Útočníci se stáhli poté, co na ně zaútočila irácká letadla.

Ve městě se nachází jedna z nejkultovnějších šíitských staveb al-Askari, která byla poničena v roce 2006 při atentátu podniknutém Al-Káidou v Iráku. Tato akce spustila sektářskou válku, která si vyžádala desetitisíce obětí a zastavily ji až americké posily a nová strategie postupného čištění území využívající spolupráce sunnitských kmenů.

Obráncům také pomáhají Íránci. Ve městě padl jeden jejich generál.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků