Hlavní obsah
Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Antonio Guterres Foto: Pierre Albouy, Reuters

Islamofobie žene vodu na mlýn Islámskému státu, prohlásil šéf OSN

Generální tajemník OSN António Guterres v neděli řekl, že projevy islamofobie v některých částech světa oživují terorismus a jsou vodou na mlýn propagandě Islámského státu. Šéf OSN se tak vyjádřil během návštěvy Saúdské Arábie, tematicky zaměřené na řešení regionálních konfliktů, uvedla agentura AFP.

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky Antonio Guterres Foto: Pierre Albouy, Reuters
Islamofobie žene vodu na mlýn Islámskému státu, prohlásil šéf OSN

„Jedna z věcí, která pohání terorismus, je v některých částech světa projev pocitů a politiky islamofobie,” řekl Guterres na společné tiskové konferenci v Rijádu se saúdským ministrem zahraničí Ádilem Džubajrem.

„To je nejlepší argument, který může být použit Daešem (arabská zkratka pro IS) k vlastní propagandě,” dodal šéf OSN.

Guterres se setkal s králem Salmánem a klíčovými představiteli země, s nimiž projednával regionální konflikty, včetně občanských válek v Sýrii a v Jemenu, upozornila saúdskoarabská média.

Válka v Sýrii musí skončit

Guterres v souvislosti se Sýrií řekl, že nemůže být „účinného boje proti terorismu, aniž by se dospělo ke komplexnímu politickému řešení pro syrský lid”.

Občanská válka v Sýrii trvá už skoro šest let a vyžádala si přes 300 tisíc obětí. Syrská vláda, kterou podporuje Rusko, Írán a libanonský Hizballáh, v ní stojí proti četným ozbrojeným skupinám, včetně radikálů z IS. Některé povstalce podporují Spojené státy, na jejichž straně bojují i syrské kurdské milice. Ty ale neuznává Turecko, které se na severu Sýrie snaží jejich vliv omezit.

Patnáctého a 16. února se má v Astaně konat další kolo syrských rozhovorů, které se zaměří na upevnění syrského příměří a na stabilizaci konkrétních regionů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků