Hlavní obsah
Íránský ministr Alí Kordan Foto: Raheb Homavandi , Reuters

Íránský ministr vnitra Alí Kordan v úterý přiznal, že jeho čestný doktorát z Oxfordské univerzity je podvrh. O diplomu nového ministra vnitra panovaly pochybnosti. Britská univerzita popírala, že by Kordanovi udělila čestný doktorát práv. Kordan se ale vinen necítí, tvrdí, že se stal obětí podvodu.

Íránský ministr Alí Kordan Foto: Raheb Homavandi , Reuters
Íránský ministr přiznal, že jeho doktorát z Oxfordu je falešný

Kordan byl do funkce jmenován v srpnu a podle slov prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda za ním stál duchovní vůdce země ajatolláh Alí Chameneí. Mnoho poslanců ale od počátku zpochybňovalo Kordanovu kompetentnost a někteří žádali jeho odvolání s tím, že jedinou ministrovou kvalifikací je absolvování nižšího stupně vysoké školy.

Jako odpověď na kritiku Kordan, který sloužil v revolučních gardách a působil na univerzitě, zveřejnil doklad o udělaní titulu. Oxfordská univerzita na něm na svém hlavičkovém papíře potvrzuje udělení čestného doktorátu za přínos v oboru srovnávacích právních věd.

Dokument je z června roku 2000 a jsou na něm podepsáni profesoři Edmund Rolls, Alan Cowey a Peter Bryant.

Univerzita okamžitě reagovala prohlášením, v němž popírá, že Kordanovi titul udělila. Profesoři prý na ní působili, ale nikoli v oboru práv.

Kordan nyní zaslal Ahmadínežádovi dopis, v němž vysvětluje, že titul získal s pomocí prostředníka a že ho nikdy nenapadlo, že by mohlo jít o podvrh. Dotyčný se mu prý představil jako zástupce Oxfordské univerzity v Teheránu. "Titul mi byl udělen na základě mé zkušenosti a odborné práce, již jsem po tomto prostředníkovi na Oxfordskou univerzitu zaslal. O pravosti doktorátu jsem nikdy neuvažoval," napsal Kordan.

V dopise prostředníka nejmenoval a nenapsal ani, zda za jeho služby platil. Výzvy k odstoupení odmítá. Prostředník podle něj odjel od Oxfordu a Kordanovi se nepodařilo se s ním znovu spojit. "Dospěl jsem k závěru, že je to on, kdo udělal chybu," napsal ministr prezidentovi s tím, že na něj podá stížnost.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků